Πήρε το «θρίλερ» ο Έσπερος με τον Ηρακλη΄ – ΦΩΤΟ

«One man show» ήταν ο Μιχάλης Λιάπης στον αγώνα του Έσπερου Λαμίας με τον Ηρακλή.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Elite League, η οποία ήταν και εμβόλιμη, ο Έσπερος Λαμίας υποδέχθηκε στο Χαλκιοπούλειο Στάδιο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μιχάλη Λιάπη στο σκοράρισμα με 23 αλλά και τους Δημήτρη Λεγκίκα και Νώντα Παπαντωνίου στην άμυνα και στα ριμπάουντ, ο Έσπερος Λαμίας πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 85-78 φτάνοντας έτσι στην 5η του νίκη στο πρωτάθλημα.

εσπεροσ ηρακλης

Η ομάδα της Φθιώτιδας αν και ξεκίνησε αρκετά καλά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα που το κρατούσε με σχετική ευκολία, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα, έφτασε να προηγηθεί και με 8 πόντους αγχώνοντας τον σύλλογο του Γιάννη Σοφογιάννη.
Όμως, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Έσπερος «πήρε μπροστά» και με ένα καλό σερί κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει τη νίκη, έχοντας εκτός το «βαρύ πυροβολικό» του και αρχηγό της ομάδας, Στέφαν Τζόρτζεβιτς ο οποίος ήταν τραυματίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 22-21, 15-30 28-13, 85-78