ΠΑΣ Λαμία-Τρίκαλα 1-0: Μέταλλο πρωταθλήτριας… (φωτογραφίες)

5 Min Read

Την μοναξιά της κορυφής χαίρεται από το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΣ Λαμία. Οι “κυανόλευκοι” πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στα Τρίκαλα σκοράροντας με τον Ανέστη Αναστασιάδη στο 86ο λεπτό και ενώ στο 83′ είχαν μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπλάζιτς με 2η κίτρινη κάρτα. Τεράστια νίκη για τον ΠΑΣ ο οποίος ήταν καλύτερος στην επανάληψη και δικαιώθηκε λίγο πριν το φινάλε.

Το παιχνίδι θύμιζε αγώνα Σούπερλίγκας αφού όχι μόνο αγωνίζονταν δύο ομάδες που διεκδικούν την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία και τα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου, αλλά και στις κερκίδες βρέθηκαν πάνω από 2000 φίλοι του ποδοσφαίρου που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, ανάμεσά τους και 100 φίλοι των φιλοξενούμενων που ταξίδεψαν μεμονωμένα στη Φθιωτική πρωτεύουσα έπειτα από τη σχετική απαγόρευση για οργανωμένες μετακινήσεις…

Σημαντικές ευκαιρίες για τα Τρίκαλα…

Με αναγνωριστικό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση και με τις άμυνες να ξεχωρίζουν…

Τα Τρίκαλα πάτησαν καλύτερα στο γήπεδο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και η υπεροχή τους μετατράπηκε σε ευκαιρία από το πουθενά για τους φιλοξενούμενους στο 20ο λεπτό όταν από αριστερά ο Σερτζίνιο εκτέλεσε το κόρνερ και έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή εκεί όπου ο Βέρτζος έπιασε την γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να παίρνει ύψος και να παίρνει περίεργη τροχιά ξεγελώντας τον Πίτκα ο οποίος βρήκε λίγο τη μπάλα για να καταλήξει στη συνέχεια στο αριστερό κάθετο δοκάρι πριν απομακρυνθεί ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο επικίνδυνη για την εστία της Λαμίας. Στο 25΄τεράστια ευκαιρία για τα Τρίκαλα όταν ο Γιαννιτσάνης θα βγει από διαγώνια απέναντι στον Πίτκα, θα ζυγίσει και το πλασέ του με το αριστερό αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας με εξαιρετική επέμβαση θα του πει όχι με σωτήρια επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιαννιτσάνης θα βγει και πάλι μέσα στην περιοχή και πριν πλασάρει ο Αναστασιάδης θα παραχωρήσει κόρνερ.

Μετά το ημίωρο η Λαμία ανέβηκε και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Σιδεράκη με τον Βάντερσον στο 35΄ να παίρνει τη μπάλα από τον Βασιλόγιαννη και να σουτάρει έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι.

Το  ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τη Λαμία να είναι αυτή που μπήκε στα αντίπαλα καρέ στο 48΄ με τον Βάντερσον με βαθιά μπαλιά να βρίσκει τον Ντούρμισάϊ όπου στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία στο 56΄ με τον Ντουρμισάϊ να σπάει τη μπάλα στον Βασιλόγιαννη αυτός να μπαίνει από διαγώνια στην περιοχή να κάνει και το σουτ αλλά ο Λεάντρο κόντραρε τη μπάλα και κατέληξε κόρνερ. Έπειτα από δύο εκτελέσεις κόρνερ ο Βάντερσον έφερε τη μπάλα στην περιοχή ο Σιδεράκης έδιωξε με γροθιές με τη μπάλα να καταλήγει εκτός περιοχής στον Σπυρόπουλο που έπιασε σουτ-βολίδα με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.
Η Λαμία συνέχισε να πιέζει και έφτασε σε νέα καλή στιγμή στο 69΄ όταν ο Σπυρόπουλος από δεξιά έκανε τη σέντρα ο Ντουρμισάϊ κατέβασε τη μπάλα και έπιασε το απευθείας γυριστό δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει και πάλι λίγο έξω από τα δοκάρια, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη στο 73΄ θα καταλήξει στην αγκαλιά του Σιδεράκη.

Με δέκα η Λαμία
Αποβολή για τον Μπλάζιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83΄ για μαρκάρισμα στον Γιαννιτσάννη παρά τις πολλές διαμαρτυρίες των γηπεδούχων που αναγκάστηκαν να παίξουν με λιγότερο παίκτη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

«Φωτιά» το τελευταίο δεκάλεπτο
Τα πάνω κάτω στο ΔΑΚ Λαμίας όταν σε μια φάση που δεν προμήνυε γκολ στο 86΄ ο Σπυρόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά έπειτα από στρώσιμο του Βασιλόγιαννη με τον Αναστασιάδη να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Στα εναπομείναντα λεπρά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα ροκανώντας το χρόνο για να φτάσου έτσι σε μια τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Γιαννουλάκης από τα Χανιά με βοηθούς τους Γιώργο Σταυρουλάκη από το Ρέθυμνο και Βασίλη Τακόπουλο από την Καρδίτσα. Τέταρτος ο Γιώργος Μιχαηλίδης από τη Βοιωτία.
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: (Μπάμπης Τεννές) Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιαδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Τσούκαλος(55΄ Αυγενικού), Βασιλόγιαννης(91΄ Μπουλούλης), Ντούρμισαϊ, Βάντερσον(89΄ Κοτσώνης).
ΤΡΙΚΑΛΑ: (Γιώργος Γεωργιάδης) Σιδεράκης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Μουμίν, Σερτζίνιο(57΄ Μπαϊκαρά), Ριζογιάννης, Δουκάκης(81΄ Στογιάνοβιτς), Γιαννιτσάνης, Στεφάνοβιτς(66΄ Κουσκουνάς).