ΠΑΣ Λαμία-Πανσερραϊκός 3-1: Έπιασε… 13άρι! (εικόνες)

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Mια ακόμη νίκη, την 13η σε 13 παιχνίδια πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΔΑΚ Λαμίας απέναντι στον Πανσερραϊκό ο ΠΑΣ Λαμία. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ μετά από ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα προκειμένου να κατακτήσει τη νίκη με 3-1 (Μπουλούλης 6΄, Καψάλης (αυτ.) 39′, Καραγιάννης 45′-Παπατζίκος 43′)  που τον διατηρεί στην 2η θέση και σίγουρα με απόσταση 6 βαθμών από τον 3ο Άρη που υποδέχεται το μεσημέρι της Κυριακής τον Αγροτικό Αστέρα.

Eπόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΣ Λαμία εκτός έδρας με τον Αχαρναικό την επόμενη Κυριακή 30/04.

Η Λαμία προηγήθηκε στο 6’ με γκολ του Μπουλούλη. Στο 39’ όμως ο Καψάλης με αυτογκόλ πέτυχε το 2-0, για να μειώσει ο Τσελεπίδης στο 43’ για τον Πανσερραϊκό σε 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όμως, η Λαμία «σφράγισε» τη νίκη της, καθώς ο Καραγιάννης έγραψε το 3-1. Ο Βασιλόγιαννης… σέρβιρε το τρίτο γκολ, φτάνοντας τις 10 ασίστ φέτος, στο 100στό του παιχνίδι στη Football League.

Η Λαμία πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την άνοδο στη Super League, ενώ αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τον Πανσερραϊκό, που όμως έχει εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Στο 6’ ο Αυγενικού εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπουλούλης με κεφαλιά, πέτυχε το 1-0. Η Λαμία συνέχισε να πιέζει και είχε δύο καλές στιγμές με τον Ρότσα, από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ του Αυγενικού, αλλά στο 14’ το σουτ του απέκρουσε ο Ρίστιτς, ενώ στο 22’ πέρασε άουτ. Στο 39’ ο Αυγενικού εκτέλεσε πάλι το κόρνερ με τον Καψάλη στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 υπέρ της Λαμίας.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 43’ ο Τσιμίκας εκτέλεσε το φάουλ και ο Τσελεπίδης πρόλαβε την έξοδο του Πίτκα και μείωσε σε 2-1. Σε αυτή τη φάση ο σκόρερ των Σερραίων τραυματίστηκε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Καραγιάννης με πλασέ, μετά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη, έγραψε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, με τον Πανσερραϊκό να προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Στο 58’ ένα μακρινό σουτ του Ρότσα, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ρίστιτς. Η Λαμία διαχειριζόταν καλά το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί. Στο 76’ ο Ντουρμισάι μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία του Ρίστιτς. Στο 82’ μια κεφαλιά του Παπατζίκου πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά έπεσε κι άλλο ο ρυθμός, με τους δύο προπονητές να ρίχνουν στο ματς τους νεαρούς Ταχματζίδη και Πατσαρούχα, για να τους δώσουν χρόνο συμμετοχής. Στο 87’ ο Βασιλόγιαννης έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Ρίστιτς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Λαμία να πανηγυρίζει την 13η εντός έδρας νίκη της.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Αναστασιάδης, Βαλιός, Πεταυράκης, Σπυρόπουλος (72’ Τσούκαλος), Μπουλούλης, Αυγενικού, Ρότσα, Καραγιάννης (76’ Βάντερσον), Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι (86’ Πατσαρούχας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (46’ Παπατζίκος), Ιωαννίδης, Καψάλης, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Ρούτσης, Πόζογλου (60’ Τσούτσης), Κανούλας, Φουσού (82’ Ταχματζίδης), Ντοράγκι.

Διαιτητής: Συμεωνίδης (Πιερίας)

Βοηθοί: Παπαδημητρίου (Λάρισας), Ζέρβας (Πιερίας)