ΠΑΣ Λαμία-Παναιγιάλειος 1-0: Ένας ΠΑΣ… επαγγελματίας! (εικόνες)

lamianow Add a Comment
3 Min Read

Στην 12η νίκη του σε 12 παιχνιδια προχώρησε το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Λαμίας ο ΠΑΣ. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ χάρη σε ένα γκολ-πέναλτι (1-0) του Ανδρέα Βασιλόγιαννη και με άκρως επαγγελματική εμφάνιση πήρε τους τρεις βαθμούς που την διατηρούν στην ίδια απόσταση από τους διώκτες της. Περίπου 1.500 φίλοι της Λαμίας και καμιά 30αρια του Παναιγιάλειου παρακολούθησαν την συνάντηση. Η Λαμία ταξιδεύει στον Έυοσμο την Μεγάλη Τετάρτη και με νίκη θα πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην άνοδο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Μακρινό σουτ του Μπλάζιτς στο 5΄, άουτ.
Ο Βάντερσον στο 19΄ περνά κάθετα τη μπάλα στον Ματσούκα που σουτάρει εκτός περιοχής και ο Γκαραβέλης μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 22΄ καλή στιγμή για τη Λαμία όταν ο Ρότσα εκτελεί φάουλ που καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.
Στο 24′ μακρινό σουτ του Ντουρμισάι είναι ακίνδυνο και καταλήγει πολλά μέτρα μακριά από τα δοκάρια του Γκαραβέλη.
Στο 28′ ο Αναστασάδης προλαβαίνει με καταπληκτικό τάκλιν τον Γκούφα που ετοιμαζόταν να σουτάρει απέναντι στον Πίτκα, ενώ στο 29′ κόρνερ για τον Παναιγιάλειο από αριστερά, μπλοκάρει σταθερά ο Πίτκας.
Στο 30′ νέα καταλυτική παρέμβαση του Αναστασιάδη που προλαβαίνει εκ νέου τον Γκούφα
Πέναλτι κέρδισε η Λαμία στο 37′ όταν ο Βασιλόγιαννης εκτελεί κόρνερ από δεξιά και υπάρχει χέρι από τον Παπαδόπουλο!

Ο Βασιλόγιαννης εκτελεί το πέναλτι στη δεξιά γωνία του Γκαραβέλη, αν και αρχικά το πρώτο πέναλτι πήγε πάνω στον Γκαραβέλη, αλλά υπήρξε επανάληψη καθώς ο διαιτητής θεώρησε πως μπήκαν βεβιασμένα ποδοσφαιριστές του Παναιγιαλείου μέσα στην περιοχή.
Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε σωστά την 2η φορά γράφοντας το 1-0.

Στις καθυστερήσεις ξαφνικό βολέ του Γκούφα από στρώσιμο του Βουτσιώτη πάνω στον Πίτκα.

Στην επανάληψη ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι και στο 56′ έσωσε με τάκλιν ο Αναστασιάδης στον Γκούφα που ήταν απειλητικός από κίνηση του Τσιλγκίρη από αριστερά! Στο 66′ απίστευτη φάση όταν Γκαραβέλλης χάνει τη μπάλα από τον Βασιλόγιαννη που δεν κάνει το σουτ ενώ και ο Ντουρμισάϊ στη συνέχεια σουτάρει άουτ σε κενή εστία! Στο 68΄ το διαγώνιο σουτ του Ματσούκα θα φύγει πάνω από τα δοκάρια.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: (Μπάμπης Τεννές) Πίτκας, Βαλιός, Βασιλόγιαννης, Αναστασιάδης, Ρότσα(83΄ Τσούκαλος), Πεταυράκης, Ντουρμισάϊ(73΄ Φερφελής), Βάντερσον(54΄ Όμο), Σπυρόπουλος, Ματσούκας, Μπλάζιτς.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: (Νίκος Σπανός) Γκαραβέλης, Στίκας, Ρότα, Ρέλλας(86΄ λτ Καζβιρόπουλος), Καζναφέρης(86΄ Ιβάνκο), Βουτσιώτης, Μωυσίδης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Παπαδόπουλος(44΄ Μπρους).