ΠΑΣ Λαμία-Λεβαδειακός 1-0: Ο Μπερτόλιο είχε ξανά τη λύση… (βίντεο-στιγμιότυπα, εικόνες)

5 Min Read

Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση η Λαμία επιβλήθηκε με 1-0 του Λεβαδειακού στο 6ο φιλικό της παιχνίδι. Οι “κυανόλευκοι” δεν έθελξαν με την απόδοση τους και έδειξαν για ένα ακόμη παιχνίδι ότι χρειάζονται ενίσχυση στην επιθετική αλλά και την μεσαία γραμμή. Bρήκαν όμως τη νίκη χάρη στο μοναδικό γκολ της συνάντησης που σημειώθηκε στο 63′ με κεφαλιά του Μπερτόλιο μετά από σέντρα του Μπουλούλη και στρώσιμο του Καραγκούνη. Οι “κυανόλευκοι” είχαν και δοκάρι 20 λεπτά μετά σε προσπάθεια του Ντιόγκο να απομακρύνει κόρνερ της Λαμίας. Περισσότεροι από 600 φιλάθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο ενώ η Λαμία πρόβαρε και τη νέα της εμφάνιση.

Ρεπορτάζ: Πάνος Κατσώνης

Καλύτερος στο ξεκίνημα ο Λεβαδειακός, ισορρόπησε η Λαμία!

Φορτσάτοι μπήκαν στο 1ο μέρος οι Βοιωτοί. Οι “πράσινοι” με όρεξη να πιέσουν λίγο έλειψε να πιάσουν την Λαμία στον ύπνο. Μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρκόφσκι για τον Λεβαδειακό στο 2ο λεπτό. Προ κενής εστίας σούταρε άουτ.

Η Λαμία απάντησε με κεφαλιά του Αναστασιάδη μετά από κόρνερ του Μπερτόλιο αλλά εύκολα ο Μπάγιτς μπλόκαρε στο 5′. Eυκαιρία στο 17 για την Λαμία. Σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου έξω από την περιοχή στο δευτερο δοκάρι σουτ του Επστάιν πάνω από τα γκολποστ.

Ευκαιρία στο 23 με τον Επστάιν και πάλι. Αδύναμο πλασέ μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Μπάγιτς εύκολα για τον Λεβαδειακό.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με τον Νανγκίς να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Σαράνοφ να βγάζει με τα πόδια στο 27′.
Σουτ του Μπλάζιτς στο 32′ έξω από την περιοχή με δυσκολία ο Μπάγιτς απομακρύνει.

Σουτ του Τσαμπούρη στο 35 για τους Βοιωτούς πάνω από τα δοκάρια.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Φορτσάτοι οι Βοιωτοί το γκολ η Λαμία…
Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το β’ μέρος ο Τεννές. Η Λαμία έβγαλε Βάντερσον και έβαλε Παπαργυρίου ενώ αποχώρησε ο Μπαράλες και μπήκε ο Καραγκούνης. Καλύτερα μπήκαν και πάλι στην έναρξη του β’ μέρους οι Βοιωτοί πιέζοντας την άμυνα της Λαμίας και με τον Γιακουμάκη να χάνει δύο ευκαιρίες σε δύο λεπτά. Σουτ του Γιακουμάκη στο 53′ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή διωχνει με τα πόδια ο Σαράνοφ. Νέο σουτ από κοντά του Γιακουμάκη βγάζει ο Σαράνοφ και διώχνει ο Αντέτζο σε κόρνερ πρό του 0-1.

Μπορεί ο Λεβαδειακός να έχασε τις ευκαιρίες αλλά στην πρώτη αξιόλογη φάση της η Λαμία άνοιξε το σκορ με τον Μπερτόλιο στο 63′. Μετά από σέντρα του Μπουλούλη ο Καραγκούνης υα στρώσει στον Μπερτόλιο που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ μέσα σε πανηγύρια.

Οι Βοιωτοί πίεσαν στην συνέχεια και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο 75′ και το 77′ με Ντιόγκο και Ιωαννίδη.

Κοντά στο… 2-0
Η Λαμία ανέβασε την απόδοση της μετά το 75′ και στο 83′ είχε και δοκάρι για το 2-0. Κόρνερ του Μπουλούλη προσπάθεια του Αναστασιάδη για κεφαλιά ο Ντιόγκο θα μπει στην φάση και η μπάλα θα βρει στο δοκάρι από το κεφάλι του, πριν απομακρύνουν οι αμυντικοί των Βοιωτών.

Μετά από την συγκεκριμένη φάση οι Βοιωτοί πίεσαν αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Λαμία ήταν καλύτερη στην επανάληψη και έπαιξε μυαλωμένα. Βρήκε ένα όμορφο γκολ με τον Μπερτόλιο, ο οποίος δεν ξεχώρισε όσο σε άλλες αναμετρήσεις, ήταν όμως εκεί όταν έπρεπε. Στα μετόπισθεν ξεχωρίσαμε την παρουσία του Αντέτζο ο οποίος ήταν σταθερός και χωρίς λάθη ενώ πολύ καλή ήταν η απόδοση του Σαράνοφ που έκανε καίριες επεμβάσεις όταν χρειάστηκε. Στην μεσαία γραμμή ο Μπλάζιτς ήταν και πάλι ότι καλύτερο καλύπτοντας χώρους και δίνοντας βοήθειες όταν χρειαζόταν. Γενικά δεν ήταν εντυπωσιακή αλλά μια μεστή εμφάνιση για την Λαμία η οποία όμως δείχνει ότι χρειάζεται σίγουρα ενίσχυση στην επιθετική γραμμή αλλά και έναν παίκτη δίπλα στο Μάρκο Μπλάζιτς για να ανεβάσει το επίπεδο της.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία(Μπάμπης Τεννές): Σαράνοφ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Τσούκαλος, Μπερτόλιο, Μπαράλες.

Αναπληρωματικοί: Μελίσσας, Κάτσικας, Παπαργυρίου, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Άντρονικ, Ρόμανιτς, Κωστίκας, Λαμπρόπουλος, Καραγκούνης, Μπούτνικ.

Λεβαδειακός(Άκης Μάντζιος): Μπάγιτς, Όμο, Νανγκίς, Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Σαβατογκό, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Ντιόγκο, Χατζηλάμπρος, Τσαμπούρης.

Αναπληρωματικοί: Επασί, Βίντεκερ, Ντα Σίλβα, Βήχος, Λιάγκας, Ιωαννίδης, Γιακουμάκης, Μπαστακός.