ΠΑΣ Λαμία-Κέρκυρα 1-1: Ισοπαλία σαν… ήττα! (φωτορεπορτάζ)

lamianow 1 comment
5 Min Read

Έναν παλικαρίσιο πόντο πήρε η Κέρκυρα στο ΔΑΚ Λαμίας απέναντι στον ΠΑΣ Λαμία (1-1) αγωνιζόμενη με 9 ποδοσφαιριστές για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Οι “Φαίακες” προηγήθηκαν με τον Παμλίδη στο 6ο λεπτό. Ο Σοϊλέδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με το δεξί και ο Παμλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Αναστασιάδης (που έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού) ήταν εκτός γηπέδου και ο επιθετικός τους πήδηξε για κεφαλιά δίχως να έχει προσωπικό αντίπαλο.

Η Λαμία είχε δοκάρι με τον Μπλάζιτς στο 12′ και ισοφάρισε στο φινάλε του πρώτου μέρους όπου έγιναν… τα πάντα! Ο Πίτι κέρδισε πέναλτι από τον Σοιλέδη και ισοφάρισε σε 1-1. Οι “Φαίακες” έμειναν λόγω της δεύτερης κίτρινης στον Σοϊλέδη. Δευτερόλεπτα μετά, η Κέρκυρα έμεινε με εννέα λόγω δεύτερης κάρτας στον Μπαλάφα που έκανε άγαρμπο μαρκάρισμα πάνω στον Πίτι και πάλι.

Παρά το γεγονός ότι η Λαμία πίεσε στο 2ο ημίχρονο δεν είχε τον τρόπο να αγχώσει ιδιαίτερα την Κέρκυρα αν εξαιρέσουμε 2-3 καλές ευκαιρίες για το 2ο γκολ. Μια ισοπαλία που όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι μοιάζει σαν ήττα για την Λαμία (που έπαιξε με 2 παίκτες παραπάνω στο 2ο ημίχρονο) και σαν νίκη για την Κέρκυρα. Η Λαμία πάει στους 13 πόντους και οι Φαίακες στους 11.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

6′ ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα. Σέντρα του Σοϊλέδη από τα αριστερά, ο Παμλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

12′ Σέντρα του Κουτρομάνου από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο 2ο δοκάρι, ο Μπλάζιτς έκανε το σουτ σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

15′ Σέντρα του Γκομές από τα δεξιά, ο Επστάιν έκανε το σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να βρίσκει στον Ασιγκμπα και να φεύγει σε κόρνερ, όμως ο ρέφερι υπέδειξε άουτ.

17′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι για τη Λαμία, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιαννακόπουλου.

25′ Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Παντελιάδη μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής Κατσικογιάννης δεν υπέδειξε κάποια παράβαση.

26′ Εκτέλεση κόρνερ του Σοϊλέδη, ο Μπαλάφας έπιασε την κεφαλιά, που βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.

35′ Δυνατό σουτ του Πίτι έξω από την περιοχή από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

42′ Ξαφνικό σουτ του Σιόντη έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου, που έλεγχε την πορεία της μπάλας.

45+1′ Κερδίζει πέναλτι η Λαμία για χέρι του Σοϊλέδη. Μάλιστα ο παίκτης της Κέρκυρας αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Πίτι το εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

45+3′ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα και ο Μπαλάφας για μαρκάρισμα στον Πίτι. Με 9 παίκτες η Κέρκυρα.

59′ Σέντρα του Κουτρομάνου από τα δεξιά, ο Βάντερσον έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία.

62′ Γέμισμα του Γιαννακόπουλου, γυριστή κεφαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

69′ Σέντρα του Κουτρομάνου από τα δεξιά, ο Πίτι έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

73′ Μετά από φάση διαρκείας ο Βάντερσον έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

76′ Ωραία προσπάθεια του Πίτι που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με το Γιαννακόπουλο να αποκρούει και το Γρομητσάρη να απομακρύνει στη συνέχεια.

82′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νούνες για την Κέρκυρα, η μπάλα άουτ.

88′ Μακρινό σουτ του Πίτι, σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.

90′ Σέντρα του Πίτι από τα αριστερά, κεφαλιά του Ντακόλ, η μπάλα άουτ.

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης (7’ Κουκόλης, 51’ Τσούκαλος), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι, Ακόστα (66’ Ντακόλ), Βάντερσον.

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης):Γιαννακόπουλος, Γκομές, Ιωάννου, Μπαλάφας, Σοϊλέδης, Σιόντης, Ντιόγκο (55’ Σπίνουλας), Κόντος (46’ Αρτυματάς), Επστάιν (75’ Νούνες), Γρομητσάρης, Παμλίδης.