ΠΑΣ Λαμία-Κέρκυρα 1-1: Δεν “Χ”άρηκε κανείς…(video)

1353467

Σε ένα παιχνίδι όπου αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο ρέφερι Φουκάκης, Λαμία και Κέρκυρα έμειναν στο 1-1. Η Λαμία διατήρησε το αήττητο της έδρας για ενα ακόμη ματς ακόμη και όταν έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Καραλή (54′-2η κίτρινη).

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν πολύ καλό, δυνατό και με ρυθμό, με την Λαμία να είναι κυρίαρχος της αναμέτρησης στο πρώτο 20λεπτο. Στο διάστημα αυτό είχε δοκάρι στο 4′ με τον Μίλιεβιτς, άνοιξε το σκορ στο 8′ με τον Πίντο μετά από ασίστ του Σιατραβάνη, ενώ στο 15′ είχε και νέο δοκάρι και πάλι με τον Μίλιεβιτς.

Η Κέρκυρα έβγαλε αντίδραση μετά το 20λεπτο. Πρώτη καλή της στιγμή στο 22′ το σου του Ντουαλά που έφυγε άουτ, πριν έρθει η ισοφάριση. Στο 29′, ο Νίκιτς έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Αρναρέλλη ο οποίος με νέο σουτ έκανε το 1-1.

Η Λαμία φωνάζει σωστά για φάουλ (όπως δείχνει και το ριπλέι) του επιθετικού της Κέρκυρας πάνω στον Καραλή πριν την ισοφάριση. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η Λαμία έχασε δύο ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Μία στο 39′ και μία στο 45′ με τον Σιατραβάνη να μην μπορεί να κερδίσει τον σταθερό και στις δύο φάσεις Κουτζαβασίλη.

Το δεύτερο μέρος είχε περισσότερη ένταση παρά φάσεις. Στις λιγοστές που έγιναν, αυτή του Πίντο στο 51′, όταν μετά από γύρισμα του Μίλιεβιτς με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι, έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Καραλή με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία. Σε μια φάση όπου ο διαιτητής Φουκάκης φαίνεται πως έχει δώσει λανθασμένα φάουλ, από το οποίο ήρθε και η διαμαρτυρία του άσου της Λαμίας.

Παρ’ όλο το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε η Κέρκυρα για 36 λεπτά, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη περιοχή. Οι Φαίακες, είχαν πρόβλημα στο να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα η μοναδική τους φάση στο δεύτερο μέρος να είναι στο 81′ με ένα σουτ του Παμλίδη που μπλόκαρε εύκολα ο Πίτκας.

Δικαιολογημένα τα παράπονα της Λαμίας για την διαιτησία. Ελέγχεται σε αρκετές φάσεις και ο επόπτης Σταθόπουλος.

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ντάσιος, Γιαλούσης, Μπαλού, Τζόκιτς (68′ Σιλιγαρδάκης), Σιατραβάνης (90’+1′ Μπουλούλης), Μίλιεβιτς (82′ Νεόφυτος), Καραλής, Πίντο.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασιλης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Βενέτης, Ιωάννου, Κόντος (46′ Καρντόσο), Ντουαλά (67′ Μπαλντοβαλίεφ), Νίκιτς, Παμλίδης, Ζορμπάς (78′ Σουάνης), Αρναρέλλης.