ΠΑΣ Λαμία Κ19: Μεγάλη νίκη επί της Κέρκυρας με 2-1 (photos)

Στα πλαίσια της 17ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Νέων της Football League ΟΠΑΠ 2015-2016 η ομάδα ΝΕΩΝ του ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ κέρδισε με σκορ 2-1 την αντίστοιχη ομάδα της ΚΕΡΚΥΡΑΣ το πρωί της Κυριακής 20/3 στο γήπεδο του Λιανοκλαδίου σε ένα ωραίο και δυνατό παιχνίδι με αρκετή ένταση.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 1ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με κοντινό πλασέ του Νασιακόπουλου ενώ στη συνέχεια έχασαν αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ όπως στο 3΄ το τετ α τετ του Καπελαρή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ και στο 10΄ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τριαντάφυλλο.
Στο 14΄ ο Τσάκαλος έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44΄ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ τουΓαστεράτου μέσα από την περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε το ίδιο μοτίβο με τους Λαμιώτες να χάνουν τις ευκαιρίες με αποκορύφωμα στο 50΄ ο Καπελαρής να κερδίζει το πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντόντα, να το εκτελεί ο ίδιος και να αποκρούει ο Τριαντάφυλλος.

Στο 61′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νασιακόπουλου ο Παπανικολάου θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει άουτ.
Στο 77′ ο διαιτητής της αναμέτρησης θα αποβάλει με απ’ευθείας κόκκινη στους Μπαρμπάτση και Τρεπεκλή για διαπληκτισμό.
Στο 82′ θα έρθει το γκολ της νίκης για τη Λαμίας μετά από σέντρα του Νασιακόπουλου και κεφαλιά του Καπελαρή για το 2-1.

Στο 94′ μετά από ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ των παικτών ο διαιτητής Παπακωνσταντίνου απέβαλε με κόκκινη κάρτα τους Χρυσαφόπουλο και Γιακουμάκη από τη Λαμία και τους Ντόντα και Γαστεράτο για διαπληκτισμό.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Νίκος Παπακωνσταντίνου με βοηθούς τους Στέλιο Καραγιάννη και Κακλή Ιφιγένεια που Συνδέσμου Φθιώτιδας.
Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964 (Αποστόλης Καραπλής): Μιλάνι, Κουτσούκος, Καλαϊτζής, Μόσχος, Μπαρμπάτσης, Αντωνίου, Τσάκαλος (63′ Μιχαήλ), Παπανικολάου (93′ Αθανασόπουλος), Καπελαρής (89′ Παπαδάκης), Νασιακόπουλος (92′ Γιακουμάκης), Μανιάς (81′ Χρυσαφόπουλος).

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ / ΚΑΣΣΙΟΠΗ (Κ. Χριστοφοράκης/Δ. Φραγκούλης): Τριαντάφυλλος, Βασιλάκης, Βλάχος, Ντόντα, Κεχαγιάς, Κοσκινάς, Σκολαρίκης, Πουλημένος (63′ Γκερέκος), Γαστεράτος, Ζαϊμι (75′ Παπαϊωάννου), Σάλα (58′ Τερπεκλής).