ΠΑΣ Λαμία-Αιγινιακός 2-1: Ένα ημίχρονο έφτανε… (εικόνες)

lamianow Add a Comment

Μια ακόμη νίκη την 9η σε 9 εντός έδρας αναμετρήσεις πραγματοποίησε το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΣ Λαμία στο ΔΑΚ. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ αν και ζορίστηκε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης επιβλήθηκε με 2-1 του Αιγινιακού ο οποίος έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και πίεσε τον ΠΑΣ ακόμη και για την ισοφάριση μέχρι και στις καθυστερήσεις.

Το 1-0 έγινε στο 18′ από τον Βάντερσον μετά από κάθετη μπαλιά του Βασιλόγιαννη ενώ στο 30΄ο Τζόκιτς έκανε το 2-0 μετά από μεγάλο λάθος του Λιόλιου στα μετόπισθεν του Αιγινιακού.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς με το γκολ του Γκατσολάρι στο 67΄αλλά παρότι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Η Λαμία μετά και την σημερινή της νίκη έπιασε ξανά την κορυφή και τον Απόλλων Σμύρνης, στους 46 βαθμούς. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΣ, εκτός έδρας με τον Κισσαμικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, ήρθε στο 10’, όταν ένα μακρινό σουτ του Όμο πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τόλιου. Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Γιάννη Βλάχου. Ο Σκραπάρας πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 17’, μπήκε το πρώτο γκολ για τη Λαμία. Ο Βασιλογιάννης πάσαρε στον Βάντερσον, ο βραζιλιάνος ντρίπλαρε έναν αντίπαλο και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 30’ μπήκε και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Λιόλιος έκανε το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Τζόκιτς, με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται, σε τετ-α-τετ απέναντι από τον Τόλιο να σκοράρει για το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Λαμία είχε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Βασιλογιάννης σέντραρε, ο Ντουρμισάι έκανε την προβολή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από τα δοκάρια του Τόλιου. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βάντερσον βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Αιγινιακού, με τον τελευταίο να αποκρούει. Στο 67’ ήρθε και το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Η άμυνα της Λαμίας έκανε το λάθος, ο Γκατζολάρι επωφελήθηκε, βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα και μείωσε σε 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αιγινιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Ζγκούρι πέρασε λίγο άουτ. Στο 77’, ο ίδιος παίκτης ανησύχησε τον Πίτκα, όμως το διαγώνιο σουτ του πέρασε άουτ.

Σκόρερ: 17′ Βάντερσον, 30′ Τζοκιτς – 67′ Γκατζολάρι
Κόκκινη: –

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Ρότσα (87’ Αυγενικού), Όμο, Τζόκιτς, Βασιλόγιαννης, Βάντερσον (79’ Καραγιάννης), Ντουρμισάι (77’ Τσούκαλος)

Αιγινιακός (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Παντεκίδης, Λιόλιος, Μήλιος, Γκατζολάρι, Σκραπάρας (58’ Ζγκούρι), Μουκίδης, Φασίδης, Γιοσανγκίμ (82’ Κυριλίδης).

Διαιτητής: Φώτης (Εύβοιας)

Βοηθοί: Κουρέντας (Τρικάλων), Τζάνης (Τρικάλων)