ΠΑΣ Λαμία-Ατρόμητος 2-2: Όλα ανοι”Χ”τά! (φωτογραφίες)

lamianow Add a Comment
3 Min Read

Σε ένα παιχνίδι όπου όλα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα ως το 16ο λεπτό, Λαμία και Ατρόμητος αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2  στο ΔΑΚ Λαμίας, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας στο Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Ντάουντα στο 3′ και το 14′ με τον ΠΑΣ να ισοφαρίζει σε πρώτη φάση με τον Αυγενικού στο 4′ και με τον Σπυρόπουλο σε 2-2 με ένα ασύλληπτο σουτ από τα 35 μέτρα. Καλύτερη η Λαμία και στην επανάληψη έχοντας και σημαντική ευκαιρία με τον Φερφελή στο 53′  (κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, πάνω στον Παπαδόπουλο που έδιωξε σε κόρνερ) να κάνει το 3-2!

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά αφού μόλις στο 3ο λεπτό το σκορ ήταν στο 1-1. Μόλις στο 2′ ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, μετά από φάση διαρκείας με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι δύο φορές μετά τις προσπάθειες του Φυτανίδη και Ζησόπουλου, Νταουνά να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-0. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα, με τον Τσουκαλά να κάνει το τακουνάκι βγάζοντας τον Αυγενικού τετ-α-τετ και αφού πρώτα το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι, πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε.

Ο Ατρόμητος στο 12′ πήρε εκ νέου το προβάδισμα και πάλι με τν Νταουνά ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα της Λαμίας και με το διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1 για τους Περιστεριώτες. Η απάντηση όμως ήταν και πάλι άμεση με τον Σπυρόπουλο να βάζει το γκολ της αγωνιστικής, όπου με σουτ από τα 35 μέτρα νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Μετά το γκολ της Λαμίας, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή όμως να μην μπορούν να κάνουν την μεγάλη φάση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ χειρότερα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να φοβούνται να βγουν απ τα καρέ τους, παίζοντας αμυντικά, εξουδετερώνοντας η μία την άλλη. Η πρώτη καλή ευκαιρία χάθηκε στο 53′ με τον Φερφελή να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η δεύτερη καλήσ τιγμή του ημιχρόνου ήρθε 20 λεπτά αργότερα και για την ακρίβεια στο 75′ με τον Λημνιό να κάνει το σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους με τον Τζόκιτς να κάνει την κεφαλιά όμως ο Παπαδόπουλος δήλωσε παρών για άλλη μια φρά και έδιωξε σε κόρνερ!

ΛΑΜΙΑ (Μ. Τεννές): Πίτκας, Παπαργυρίου, Βαλιός, Κοτσώνης, Σπυρόπουλος (46′ Καραγιάννης), Αυγενικού, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (83′ Μανιάς), Τζόκιτς, Τσούκαλος (70′ Πατσαρούχας), Φερφελής

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ. Κορακάκης): Παπαδόπουλος, Κοντοές, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μπάγκα, Ουμπίντες, Λημνιός, Τόνσο (61′ Κυριακίδης), Μπρίτο (59′ Βασιλείου), Ντάουντα (68′ Λε Ταλέκ).

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Βερρής (Λέσβου), Κοντιζάς (Πειραιά)