ΠΑΣ Λαμία-Αστ.Τρίπολης 0-0: Όρθιος με δέκα και με… φαλτσοσφυρίγματα!

Σε ένα παιχνίδι που αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο ρέφερι της συνάντησης –Γιώργος Βρέσκας, που απέβαλλε σε τρία λεπτά τον Βάντερσον με 2 κίτρινες κάρτες (στο 30′)- η Λαμία στάθηκε όρθια κρατώντας το μηδέν και μένοντας στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής στο ΔΑΚ Λαμίας. Ο ΠΑΣ Λαμία παρέμεινε για 7ο συνεχόμενο ματς αήττητος (5 ισοπαλίες -2 νίκες) και έφτασε τους 11 βαθμούς μετά από 10 παιχνίδια.

Ανακοίνωση για την διαιτησία έβγαλε στο τέλος του πρώτου μέρους ο ΠΑΣ Λαμία: “Κύριοι της ΚΕΔ, φέρτε ξένους… να τελειώνουμε επιτέλους!”

TO ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς πολλές σπουδαίες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 27′ και το 30′ ο Βρέσκας έβγαλε δύο κίτρινες στον Βάντερσον αποβάλλοντας τον παίκτη και αφήνοντας την Λαμία με δέκα. Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους στο 32ο λεπτό. Τότε ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μελίσσα. Δύο λεπτά αργότερα απάντησαν στις ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, όταν ο Δημούτσος σούταρε στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, όμως στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας, λόγω και της αριθμητικής υπεροχής του, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε την άμυνα της Λαμίας, οι παίκτες της οποίας οπισθοχώρησαν για να καλύψουν τους διαδρόμους προς την εστία τους. Στο 60ο λεπτό ο Μανιάς βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, πλάσαρε, αλλά ο Μελίσσας με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε να πολιορκεί την άμυνα της Λαμίας, αλλά σταματούσε στις εκπληκτικές αποκρούσεις του Μελίσσα, ο οποίος στο 75′ απέκρουσε εντυπωσιακά διαδοχικά προσπάθειες από τους Τριανταφυλλόπουλο και Δουβίκα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «σφυροκοπούν» τη Λαμία, η οποία όμως με μαζική άμυνα άντεξε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας. Στις καθυστερήσεια αποβλήθηκε ο Πασαλίδης με 2η κίτρινη.

Ο διαιτητής του αγώνα, Γεώργιος Βρέσκας, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Βασιλαντωνόπουλο, – Ιγκλέσιας, Πασαλίδη, Δουβίκα, Καλτσα και

Λαμία (Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Σκόνδρας (80′ Οσμάν), Δημούτσος, Καραμάνος (46′ Ρόμανιτς), Μπερτόλιο (82′ Ασίγκμπα), Επστάιν, Μπαράλες.
Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (85′ Ρόλε), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Άνχελ (46′ Τσιλιανίδης), Ιγκλέσιας (73′ Δουβίκας), Μουνάφο, Καλτσάς, Τόνσο, Κυριακόπουλος, Μανιάς.