ΠΑΣ Λαμία-ΑΕΛ 1-0: Έβαλαν ένα, μπορούσαν και άλλα / Άφησαν υποσχέσεις οι “κυανόλευκοι” (φωτορεπορτάζ-video στιγμιότυπα)

5 Min Read

Την 2η φιλική του αναμέτρηση έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Λαμίας ο ΠΑΣ. Οι “κυανόλευκοι” παρουσίασαν και πάλι θετικό πρόσωπο “ζορίζοντας” την ΑΕΛ που ήταν κατώτερη του αναμενόμενου. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και πήρε τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Ντένις Επστάιν στο 59‘. Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες από Βασιλαντωνόπουλο και Μπούντνικ για το 2-0. Περίπου 500 φίλοι της ομάδας παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Ενός λεπτού σιγή…
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της μεγάλης πυρκαγιάς στην Αττική.

Καλύτερη αλλά ανούσια…
Με 3-5-1-1 παρουσίασε την ομάδα του στο φιλικό με την Λάρισα ο Μπάμπης Τεννές. Μελίσσας κάτω από τα γκολποστ, αριστερά στην άμυνα Αντέτζο δεξιά Ασίγμπα και στο κέντρο τον Αναστασιάδη. Όλη την πλευρά “πήραν” δεξιά ο Βασιλαντωνόπουλος και αριστερά ο ο Βάντερσον Σκαρντοβέλι. Στην μεσαία γραμμή Μπλάζιτς-Μπουλούλης στα φτερά Επστάιν-Καραγκούνης και μοναδικός προωθημένος ο Τσούκαλος.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας ψηλά την Λάρισα και βγάζοντας κάποιες μικροευκαιρίες μπροστά από την εστία του Σουλούκου. Στο 5′ ευκαιρία για την Λαμία με τον Καραγκούνη. Σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από μπαλιά του Επσταιν, λίγο έξω από το αρισερό δοκάρι του Σουλούκου. Σουτ του Μπλάζιτς από απόσταση στο 6′ έξω από το δεξί δοκάρι της Λάρισας.

Στο 21 μακρινό σουτ του Πίτι δεν δυσκολεύεται ο Μελίσσας. Νωρίτερα φάουλ του Επστάιν που κέρδισε ο Καραγκούνης πέρασε ανεκμεταλλεύτο.

Στο 26′ σουτ του Βασιλαντωνόπουλου έξω από την περιοχή μπήκε στην πορεία ο Τσούκαλος αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Στο 36 φάουλ του Επστάιν και πάλι από τα αριστερά και πάλι ανεκμετάλλευτο για την Λαμία.Ένα λεπτό νωρίτερα, φάουλ για την Λάρισα με τον Ντέλετιτς στρωτα στην αγκαλιά του Μελίσσα. Στο 40′ σουτ του Επστάιν έξω από την περιοχή μπλοκάρει με ευκολία ο Σουλούκος.

B’ HMIXΡONO:

Με αλλαγές ξεκίνησε το β’ ημίχρονο ο Τεννές. Η Λαμία έβαλε Σαράνοφ αντί Μελίσσα, Δημούτσο αντί Μπουλούλη, Μπερτόλιο αντί Καραγκούνη και Μπούντνικ αντί Τσούκαλου. Το σύστημα παρέμεινε το ίδιο. Η Λάρισα απείλησε πρώτη στο β’ μέρος στο 54′ φάουλ με τον Γκόιγκοβιτς. Το φάουλ του έφυγε πάνω από την εστία του Σαράνοφ.

“Σεφτέ” για Επστάιν

Το 1-0 για την Λαμία ήρθε στο 59′. Σουτ του Μπερτόλιο κόντραρε η μπάλα η οποία κατέληξε στον Επστάιν που πλάσαρε τον Γκέκα για το 1-0 της Λαμίας μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από την εξέδρα.

Έφτασε κοντά και στο 2-0

Δύο λεπτά αργότερα στο 61′, ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Ο δεξιάς μπακ-χαφ της Λαμίας βρέθηκε στην μικρή περιοχή, πλάσαρε  αλλά ο Γκέκας έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Απίστευτη φάση για την Λαμία. Στην κόντρα η Λάρισα έβγαλε ευκαιρία στο 68′. Ο Πινάκας έβγαλε την σεντρα ο Σαίτι δεν μπόρεσε να κάνει το ανάποδο ψαλίδι στο 2ο δοκάρι και η μπάλα πέρασε παράλληλα πλάγιο άουτ. Στο 87′ η Λαμία χάνει μεγάλη ευκαιρία ξανά και για 2ο γκολ. Ο Παπαργυρίου σέντραρε από αριστερά προσπάθησαν να διώξουν οι αμυντικοί η μπάλα στρώθηκε στον Μπούντνικ ο οποίος αστόχησε από κοντά για το 2-0.

Η Λαμία παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με την πρώτη της φιλική αναμέτρηση με τα Γιάννενα και άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια. Ιδιαίτερα καλή παρουσία από τον Επστάιν και τον Καραγκούνη στο 1ο μέρος αλλά και τον Μπερτόλιο που μπήκε στην επανάληψη.

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας (46′ Σαράνοβ), Βασιλαντωνόπουλος (78′ Καπαγιαννίδης), Βάντερσον, Αναστασιάδης, Αντέτζο (60′ Παπαργυρίου), Ασίγκμπα, Μπουλούλης (46′ Δημούτσος), Μπλάζιτς ( 70′ Κωστίκας), Κραγκούνης (46′ Μπερτόλιο), Επστάιν (64′ Ρόμανιτς), Τσούκαλος (46′ Μπούτνικ)

ΑΕΛ (Αντωνίου) : Σουλούκος, Καρανίκας, Ζίζιτς, Χουμπτσεφ, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πίτι, Σαΐτι, Φρίουι Έπαιξαν και οι: Γκέκας, Μόρας, Γρομιτσάρης, Γκόικοβιτς, Πετροβίτς, Κάσσος, Χαλάτσης, Πινάκας, Χότζαλι, Νούσιος