ΠΑΣ Λαμία-Αχαρναικός 1-1:Μοιρασιά, σύρραξη και… λαϊκά δικαστήρια!

Βαθμούς και (κακές) εντυπώσεις μοιράστηκαν Λαμία και Αχαρναϊκός στην κυριακάτικη (22/5) ισόπαλη (1-1) αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Νεόφυτος έκανε τη σέντρα και ο Κοτσώνης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Ο δημιουργός του γκολ (Νεόφυτος) απείλησε στο 21’ με μονοκόμματο σουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έμελλε να σκοράρουν στη συνέχεια.

Συγκεκριμένα, ο Παβίσεβιτς «ζύγισε» το πόδι του από αριστερά, όπλισε, έπιασε ένα όμορφο διαγώνιο σουτ και στο 24ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Στο 33ο λεπτό η Λαμία υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Σιλιγαρδάκη να αντικαθιστά τον Μπαλού, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα άστοχο σουτ του Πίντο.

Εν αντιθέσει με το πρώτο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν ανιαρό, αφού ούτε βαθμολογικό κίνητρο υπήρχε ούτε οι αλλαγές έδωσαν πνοή στο παιχνίδι. Το σφύριγμα της λήξης έδωσε το έναυσμα για ένταση, με συνέπεια οι Κοτσώνης και Καλογερόπουλος να αντικρίσουν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Μπερτάκη.

Στο μεταξύ φίλοι της Λαμίας περίμεναν τον προπονητή της ομάδας κατά τον… πηγαιμό του στην Συνέντευξη Τύπου και του “έσυραν” τα εξ’ αμάξης για την εικόνα της ομάδας στο σημερινό ματς αλλά και γενικότερα για τα παιχνίδια με σημασία που δεν κατάφερε να κερδίσει…

Διαιτητής: Μπερτάκης (Χανίων). Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Πετρίδης (Χίου). 4ος: Κοσικίδης (Αθηνών)

Κίτρινες: 56’ Κωστόπουλος, 87’ Μαρής

Κόκκινες: 93’ Kοτσώνης – 93’ Καλογερόπουλος

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Πίντο, Σιατραβάνης, Νατσιόπουλος (66’ Καραλής), Γιαλούσης, Μπαλού (33’ Σιλιγαρδάκης), Νεόφυτος, Κοτσώνης, Μπουλούλης (84’ Καραγιάννης), Κυριακόπουλος.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Παγούδης, Μωυσιάδης, Ταμπάκης (66’ Καλογερόπουλος), Ματσούκας, Όμο, Παπατόλιος (84’ Χριστόπουλος), Μαρής, Αναστασίου (78’ Σωτηράκος), Παβίσεβιτς, Μουστάκης, Κωστόπουλος.