Παραλίγο Triple-Double ο Γιάννης!

3 Min Read

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το triple-double, αλλά αυτό δεν έφτανε στους Bucks, που ηττήθηκαν με 112-107 από τους Celtics στην Βοστώνη.

Είναι ξεκάθαρο ότι το ταβάνι του Γιάννη Αντετοκούνμπο είναι ο ουρανός. Και αυτό φάνηκε και στον αγώνα με τους Celtics, όπου σε μία φαινομενικά μέτρια βραδιά, έφτασε πολύ κοντά στο να σημειώσει το δεύτερο triple-double της καριέρας του! Συγκεκριμένα, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής κόντρα στους “Κέλτες”, δείχνοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι στοιχεία του πολύπλευρου ταλέντου του. Τώρα, μένει απλώς να συνεχίζει να χτίζει πάνω σε εμφανίσεις όπως αυτή, για να γίνει ακόμα καλύτερος.

Παρά πάντως την καλή παρουσία του Γιάννη, αλλά και το γεγονός ότι η τριάδα των Jabari Parker (22 πόντοι), Khris Middleton (21 πόντοι) και Greg Monroe (20 πόντοι) σκόραρε… κατά βούληση, το Milwaukee δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην Βοστώνη από τους Celtics. Ο λόγος; Άργησε να… ξυπνήσει, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να ολοκληρώσει μία επική ανατροπή.

Οι Celtics εμφανίστηκαν σοβαροί από την αρχή του αγώνα και στηριζόμενοι στους Isaiah Thomas (27 πόντοι), Jae Crowder (20 πόντοι) και Avery Bradley (18 πόντοι) έχτισαν από την αρχή μία διψήφια διαφορά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 35-25 και το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 62-52. Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύτηκε κάποια στιγμή στους 18 πόντους (85-67), με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως θα καθαρίσουν εύκολα το παιχνίδι. Όπως αποδείχθηκε, ωστόσο, ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του.

Με τον Monroe να δίνει λύσεις, οι Bucks ξεκίνησαν μία αντεπίθεση διαρκείας, μειώνοντας καταρχήν σε 98-93. Και παρά το γεγονός ότι οι Celtics απάντησαν άμεσα, ξεφεύγοντας εκ νέου με 106-95, οι Bucks πάλι να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 106-102, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα! Τότε όμως ήταν που ήρθε ο Crowder με ένα τεράστιο τρίποντο να κάνει το σκορ 109-102, κόβοντας τα πόδια στο Milwaukee, το οποίο το μόνο που κατάφερε στο τέλος ήταν να μειώσει στο τελικό 112-107.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.