ΠΑΟΚάρα… Ευρώπης!

lamianow Add a Comment

Με την πιο πειστική του εμφάνιση στη φετινή σεζόν, ο ΠΑΟΚ διέλυσε εκτός έδρας την Βέντσπιλς με 84-54 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Champions League με ρεκόρ 7-7. Μάλιστα, ο ”Δικέφαλος του Βορρά” με αυτήν τη νίκη τερμάτισε 4ος στον όμιλο γλιτώνοντας τους… υπολογισμούς των καλύτερων πέμπτων.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και εξασφάλισαν διψήφια διαφορά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους χωρίς να κινδυνέψουν ούτε δευτερόλεπτο.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με τον Κόνιαρη να… εκτελεί από παντού προηγήθηκε με 10 πόντους (5-15). Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν και στον ”αέρα” με τους Κλάντον-Χρυσικόπουλο, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (13-26), με τον Ζιέντνις να μειώνει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 16-26.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιανιτσένοκς μείωσε ακόμα περισσότερο (19-26), με τον Κιθ Κλάντον να βάζει τα πράγματα στη θέση τους (19-34). Η άμυνα του ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στους Λετονούς, με τους ΜακΦάντεν (2/2 βολές) και Τσόχλα (τρίποντο) να το εκμεταλλεύονται επιθετικά και να εκτοξεύουν το σκορ στο 22-39. Ντιν και Κάμπελ μείωσαν για λογαριασμό των γηπεδούχων (31-43), με τον Σάιμπερτ να διαμορφώνει στην εκπνοή του ημιχρόνου το 31-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σάιμπερτ μπήκε ”ζεστός” και με 5 προσωπικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 18 (36-54). Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι και του 9-0 (36-58, 27′), τη στιγμή που οι παίκτες της Βέντσπιλς παρά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ δε μπορούσαν να σκοράρουν. Έτσι, οι ”ασπρόμαυροι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει στο +23 (41-64).

Στην τελευταία περίοδο, όπου όλα είχαν πια κριθεί, ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες οι οποίοι δεν έχουν αγωνιστεί πολύ φέτος, όπως ο Καραμανώλης. Ο ΠΑΟΚ, έτσι, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έφτασε στην 7η νίκη του στο θεσμό με το εντυπωσιακό 84-54 και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ – ΠΑΟΚ 54-84

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-45, 41-64, 54-84.

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (Μούιζνιεκς): Λεϊμάνις 4, Ντιν 4, Γιάκοβικς 2, Ζιέντινς 3 (1), Ζελιόνις 3, Γιανιτσένοκς 12 (3), Άτε, Σκέλε 2, Γκούλμπις 8 (2), Ζάκις 8 (1), Κάμπελ 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 9, ΜακΦάντεν 10 (2), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης 2, Σάιμπερτ 14 (2), Πέινερς 5 (1), Κλάντον 7.