ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 0-0: Δεν κερδίζει με τίποτα

Lamianow.gr Add a Comment
2 Min Read

Ο ΠΑΟΚ για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι δεν κατόρθωσε να νικήσει στο γήπεδό του μένοντας στο 0-0 με τον Παναιτωλικό και προβληματίζοντας έντονα με την εικόνα του

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν αποκαρδιωτικός και βάσει της εικόνας που είχε ο αγώνας θα μπορούσε να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς, αλλά δεν θα ήταν έκπληξη αν έχανε το παιχνίδι.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στην Τούμπα με στόχο να προστατέψουν την εστία τους -έχουν την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα- και να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί, εφόσον ο Πάουλο στις καθυστερήσεις πλάσαρε τον Γλύκο όταν βρέθηκε μόνος απέναντί του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Κακό έως άθλιο ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Τούμπας με τις δύο ομάδες να παίζουν σε γρήγορο ρυθμό, αλλά να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο… Η μοναδική αξιοσημείωτη φάση από αυτό το χρονικό διάστημα ήταν το διώξιμο του Μύγα από την περιοχή του Παναιτωλικού που παραλίγο να μετατραπεί στο γκολ της χρονιάς, μια και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Γλύκος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και ειδικά στο πεντάλεπτο 75′-80′ πίεσαν ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Στο 78′ το σουτ του Πέλκα έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μπερμπάτοφ βρέθηκε απέναντι από τον Κυριακίδη αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να «κλέψει» τη νίκη όταν ο Πάουλο βρέθηκε μόνος με τον Γλύκο, αλλά δεν έκανε απολύτως τίποτα χάνοντας την τεράστια ευκαιρία.