Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-0: Κοιμόταν και την σκότωσε!

Lamianow.gr Add a Comment
2 Min Read

Μία ΑΕΚ που βαριόταν να παίξει ποδόσφαιρο και είδε χαλαρά το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, πληγώθηκε για να ηττηθεί 1-0 στο Αγρίνιο.

Μπορεί φαινομενικά η ΑΕΚ να έχει εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου, ωστόσο στην Ένωση φαίνεται να μην έχουν καταλάβει πως υπάρχουν ακόμα σημαντικά παιχνίδια και δεν έχει τελειώσει η σεζόν.

Η ΑΕΚ έκανε… αδιάφορη εμφάνιση για ακόμα μία φορά το τελευταίο διάστημα και αυτή τη φορά το πλήρωσε γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 απέναντι στον Παναιτωλικό που είδε να γλιτώνει στις ευκαιρίες του «δικεφάλου» σκοράροντας στο 94’ με τέρμα του Πάουλο.

Από το ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με γρήγορο ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν έδειχνε ικανή να μπει στην αντίπαλη περιοχή και όσες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν, ήταν με μακρινά σουτ.

Εξαίρεση η μεγάλη ευκαιρία του Τζιμπούρ στο 43’ που σε ανεπανάληπτο τετ α τετ έστειλε την μπάλα πάνω στον Κυριακίδη ο οποίος απέκρουσε.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλό της. Ωστόσο, στην τελική προσπάθεια ήταν νωθρή χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Λαμπρόπουλο και Μπουονανότε.

Κάτι που πλήρωσε στο τέλος καθώς… βολεύτηκε με την ισοπαλία και έτσι στο 94’ μετά από συνεχόμενα λάθη στην άμυνα ο Πάουλο δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 και να δώσει την πρώτη νίκη του Παναιτωλικού στην ιστορία του απέναντι στην Ένωση.