Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός άφησαν… ανοιχτούς λογαριασμούς και η πρόκριση θα κριθεί στο Φάληρο

1 Min Read

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στη Λεωφόρο, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Ανοιχτοί λογαριασμοί για τις δύο ομάδες ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (17/1) στο Φάληρο.

Η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας θα κριθεί στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 στη Λεωφόρο στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να ανοίγουν το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στο 65′ με τον Φώτη Ιωαννίδη.

Δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας η αναμέτρηση, με το πρώτο ημίχρονο να είναι πολύ κακό και το μοναδικό αξιοσημείωτο να είναι το γκολ του Αλεξανδρόπουλου, ο οποίος δεν πανηγύρισε κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φατίχ Τερίμ έκανε φουλ επιθετικό τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πίεσε για την ισοφάριση και την βρήκε σχετικά νωρίς με τον Φώτη Ιωαννίδη. Οι πράσινοι πίεσαν και για την ολική ανατροπή, αλλά σπατάλησαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ στο φινάλε, με το 1-1 σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.