«Παγοθραυστικό» ο Γιόχανσον, αρτίστας Ντιέγκο

4 Min Read

Αυτό που ξεκίνησε στη Βοιωτία με το γκολ του Βάργκας, ολοκλήρωσε στο Μαρούσι η ΑΕΚ! Αυτή την φορά σκόρερ της Ένωσης κόντρα στον Λεβαδειακό (2-0) ήταν οι Γιόχανσον και Μπουονανότε, που κλείδωσαν την πρόκριση της ομάδας τους στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση είχε την κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να ενοχλήσει με τίποτα τον Τσιντώτα στο πρώτο ημίχρονο. Ανέβασε την απόδοσή της μετά το μισάωρο κι έφτασε στο γκολ σε κομβικό σημείο, με τον Γιόχανσον (44’). Στο 5ο λεπτό ακυρώθηκε, σωστά, για οφσάιντ γκολ του Τζεμπούρ.

Κακό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες. Από την μία, οι Βοιωτοί ήθελαν αλλά δεν… μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ απ’ την άλλη η ομάδα του Πογέτ δεν μπορούσε να φτιάξει μεγάλη φάση. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μπουονανότε με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 86ο λεπτό.

Το ματς:

Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ματς. Ήταν εμφανές πως οι προπονητές προσπαθούσαν να «ξεσκεπάσουν» το πλάνο του αντίπαλου κι εν συνεχεία να κάνουν τις επιλογές τους. Η ΑΕΚ «διάλεξε» την κατοχή, όμως αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στο να βρει τελική πάσα απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των Βοιωτών. Την μοναδική φορά που τα κατάφερε (5’) ο Τζεμπούρ, ο οποίος σκόραρε, υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Όσον αφορά τους Βοιωτούς, έψαξαν τις αντεπιθέσεις και στο 20ο λεπτό είδαν τον Μπακάκη να κόβει μπαλιά… μισό γκολ του Μερεμπασβίλι.

Τα λεπτά περνούσαν με την κυκλοφορία της μπάλας να έχει αποκτήσει ανούσιο χαρακτήρα από την Ένωση, που έχασε και τον Κορδέρο με τραυματισμό (μπήκε ο Σιμόες) στο 27’. Η ομάδα του Μάντζιου αμυνόταν εξαιρετικά και δεν απειλήθηκε ούτε από τα φάουλ των κιτρινόμαυρων έξω απ’ την περιοχή. Η ΑΕΚ έγινε πιο γρήγορη μετά το 35’ και πέντε λεπτά αργότερα εκδήλωσε την πρώτη τελική (!) στο παιχνίδι με τον Μπουονανότε. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Πογέτ πήραν… φωτιά. Ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους κι έφτασαν στο γκολ με τον Γιόχανσον να διώχνει το άγχος στην εκπνοή του ημιχρόνου (44’).

Με τον Λεβαδειακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία (απέκρουσε ο Ανέστης σουτ του Τσουρίκοφ) να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση έχοντας το προβάδισμα (1-0) βοήθησε να ανοίξει το ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αναγκασμένοι να πιέσουν και να ρισκάρουν. Αυτό βγήκε στο γήπεδο, καθώς από την μία οι παίκτες του Πογέτ μπορεί να έδωσαν μέτρα στον αντίπαλο, αλλά απ’ την άλλη είχαν και πολλούς περισσότερους διαδρόμους για να «χτυπήσουν» στην κόντρα.

Μετά από ένα διάστημα όπου οι Βοιωτοί έδειχναν να είναι πιο ουσιαστικοί, οι κιτρινόμαυροι απάντησαν ανεβάζοντας τις γραμμές τους στο γήπεδο. Η ΑΕΚ πίεσε για δεύτερο γκολ, με το οποίο θα «καθάριζε» την δουλειά, όμως και πάλι της έλλειψε η τελική πάσα. Το ευχάριστο για τους κιτρινόμαυρους ήταν η ανασταλτική λειτουργία τους, που δεν αντιμετώπισε προβλήματα κι έτσι ο χρόνος περνούσε υπέρ τους. Στο φινάλε το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και στο 86ο λεπτό ο Μπουονανότε με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το τελικό 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ (70’ Σοϊλέδης), Κορδέρο (27΄ Σιμόες), Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας (76’ Αραβίδης), Τζεμπούρ, Μπουονανότε

Στον πάγκο: Ντούνης, Σβάρνας, Μπαρμπόσα, Βάργκας

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντότας, Καψάσκης, Τριποτσέρης, Μάγκας (77’ Μπεν), Μεντί, Νικολάου, Μαχαίρας, Μερεμπασβίλι (54’ Θέος), Γιακουμάκης, Τσουρίκοφ, Μάντζιος

Στον πάγκο: Μοσχονάς, Στάθης, Χατζηλάμπρος, Παππάς, Τοπί

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος