Πάγωσε” ξανά στη Ρωσία ο ΠΑΟΚ

Η κάκιστη παράδοση για την ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ στη Ρωσία συνεχίστηκε… Ο Δικέφαλος υπέστη βαριά ήττα με 90-68 από την Άβτοντορ στο Σαράτοφ για την 4η αγωνιστική του Eurocup.

Αυτή ήταν η 15η ήττα των “ασπρόμαυρων” σε 17 αναμετρήσεις στη Ρωσία και η 2η φετινή στη συγκεκριμένη χώρα, καθώς πριν από δύο εβδομάδες ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Ζενίτ για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. Έτσι, ο Δικέφαλος μετράει πλέον 3 ήττες και μία νίκη στον όμιλο (στην πρεμιέρα με τη Ζολνόκι στο “Παλατάκι”).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πάλεψε το ματς και ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς διατηρούνταν κοντά στο σκορ (41-38). Η Άβτοντορ ξεκίνησε στην 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 13-0 παίρνοντας προβάδισμα με μεγάλη διαφορά, την οποία διατήρησε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ έδειξε σαφώς κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια απέναντι στον Ολυμπιακό το βράδυ της Δευτέρας (ηττήθηκε στην παράταση), αλλά και από την ταλαιπωρία του ταξιδιού που ακολούθησε για να φτάσει χθες αργά το απόγευμα στη Ρωσία.

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ουσιαστικό χωρίς “καθαρόαιμο” πεντάρι μιας και ο νεαρός Θωμάς Κώττας που θα ήταν μοναδικός διαθέσιμος τραυματίστηκε την τελευταία στιγμή και δεν ταξίδεψε στη Ρωσία. Έτσι, ο Δικέφαλος αντιμετώπισε σε ακόμη ένα παιχνίδι τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ έχοντας 22 λιγότερα από την αντίπαλό του (18-40). Εξάλλου μέχρι στιγμής είναι η χειρότερη ομάδα στον θεσμό σε αυτόν τον τομέα. Μοναδικός διασωθέντας ο Μάρκοβιτς με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 72-53, 90-68

Αβτοντορ (Γκρίνμπεργκ): Λουκάσοφ 12 (2), Αρμστεντ 13 (3), Τράμπιν, Τσάπελ 10 (1), Ρουσέτσκι, Μπρουκς 16, Ζαμπέλιν 6, Πίτερσον 23 (5), Νεστέροφ 8 (2), Μακίεφ 2

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4 (1), Λιάπης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (1), Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 22 (1), Χάτσερ 2