Όρθιος ο Ατρόμητος, πήρε το βαθμό στις καθυστερήσεις στο «Γεντί Κουλέ»

4 Min Read

Ο βελτιωμένος ΟΦΗ προηγήθηκε με γκολ – έμπνευση του Μπόρχα Γκονθάλεθ στο 9΄, ωστόσο ο μαχητικός Ατρόμητος δεν το έβαλε κάτω, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με το νεαρό Καλοσκάμη στο 92΄ κι έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απ΄το «Γεντί Κουλέ» στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στη Super League.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο κεφάτος στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό «φλέρταρε» με γκολ, όταν Γκονθάλεθ με καίρια προβολή πρόλαβε τον Ουάρντα ο οποίος ήταν έτοιμος να…πυροβολήσει απ΄το ύψος της μικρής περιοχής.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα του Περιστερίου στο 7΄. Ο Αθανασίου έκανε το γύρισμα και ο αμαρκάριστος Μίχορλ μέσα από τη μεγάλη περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

«Μπαλωθιά» Γκονζάλεθ (1-0)

Κόντρα στη ροή των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης και της υπεροχής των φιλοξενούμενων, ο ΟΦΗ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 9΄.

Ο Μπόρχα Γκονζάλεθ με έξυπνο σουτ από πλάγια θέση και δεξιά αιφνιδίασε τον Κοσέλεφ, ο οποίος συνελήφθη…κοιμώμενος κι έφαγε γκολ με την μπάλα να περνάει από την κλειστή γωνία του που μόνο κλειστή δεν ήταν στην προκειμένη περίπτωση.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία χρειάστηκε λίγο χρόνο για να ξεπεράσει το κρητικό γκολ, να ξαναβρεί τα πατήματά της και να απειλήσει με γκολ την εστία των γηπεδούχων.

Στο 33΄ο Ουάρντα έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει (σωτήρια για τον ΟΦΗ) στον Καραχάλιο.

Η τελευταία καλή φάση του α΄ημιχρόνου ήταν για την ομάδα του Ηρακλείου, με τον αμαρκάριστο Ισέκα να αστοχεί με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο καταγράφηκε στο 50΄με τον Κοσέλεφ να αποκρούει πλασέ του Αποστολάκη.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 57΄, ρίχνοντας στο ματς τους Καρλίτος, Γιουμπιτάνα, Βρακά και βγάζοντας εκτός τους Φαν Βέερτ, Μπακού και Μίχορλ.

Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε σταδιακά να πέφτει με τουτς παίκτες του ΟΦΗ να δείχνουν τη διάθεση να διαχειριστούν το ματς και να υπερασπιστούν το υπέρ τους 1-0.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ατρόμητος έψαχνε αλλά δεν έβρισκε τους διαδρόμους που θα τον έβγαζαν σε θέση βολής για το γκολ της ισοφάρισης, με τον κεφάτο Ουάρντα του α΄ημιχρόνου να μην παρουσιάζεται το ίδιο δραστήριος στο δεύτερο μισό του ματς.

Στο 83΄ο Χριστογεώργος νίκησε στο τετ α τετ τον Γιουμπιτάνα και κράτησε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Γκολ (1-1) ο Καλοσκάμης στο 92΄

Ο Ατρόμητος ισοφάρισε το σκορ (1-1) στο 92΄. Ο Καλοσκάμης που είχε περάσει ως αλλαγή στο 83΄μετά από γύρισμα του Ουάρντα πλάσαρε από κοντά και βρήκε δίχτυα.

H ομάδα του Περιστωερίου δεν συμβιβάστηκε με την ήττα και πήρε με το…σπαθί της το βαθμό της ισοπαλίας στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ που ναι μεν παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με την κάκιστη εμφάνιση στο ματς της πρεμιέρας με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, ωστόσο βιάστηκε να…σβήσει το παιχνίδι και το πλήρωσε στις καθυστερήσεις με το γκολ της ισοφάρισης.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αθανασίου, Μπάκιτς, Καραχάλι, Μπρεσάν,  Λαμπρόπουλο, Ισέκα, Βρακά, Μαρινάκη,Γκαγιέγκο ενώ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Μανσούρ στο 97΄  τον Κίνι στο 99΄(με τον Ατρόμητο να τελειώνει το ματς με 9 παίκτες) και τον Ισέκα στο 99΄.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν (71΄Χριστόπουλος), Γκονζάλεθ,  Γκαγιέχος, Καραχάλιος (83΄Μαρινάκης), Μπάκιτς (72΄Νους), Ριέρα (62΄Χιμένεθ), Αποστολάκης (83΄Κουτεντάκης), Ισέκα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονζάλεθ (83΄Καλοσκάμης) (99΄Σταυρόπουλος), Μπακού(57΄Καρλίτος), Μίχορλ (57΄Βρακάς), Ουάρντα, Φαν Βέερτ (57΄Γιουμπιτάνα).