Όλα στο μηδέν…

5 Min Read

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα από την ΑΕΚ που μπήκε για να πάρει τον βαθμό και τελικά τα κατάφερε σ’ ένα ντέρμπι που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0) και θα ξεχαστεί γρήγορα.

Οι «πράσινοι» βιώνοντας την έντονη αμφισβήτηση από την αρχή της χρονιάς η οποία επέστρεψε για τα καλά μετά την ήττα με 3-1 στο ντέρμπι της Τούμπας έβγαλαν μπόλικο άγχος στο παιχνίδι τους, απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι έπαιξαν με σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς κι έδειξαν ότι πήγαν για την ισοπαλία κάτι που τελικά κατάφεραν.

Το «τριφύλλι» είχε μεν περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό του, αλλά δεν κατόρθωσε να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ που θα χάριζε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου. Μάλιστα ο τεχνικός του Παναθηναϊκού άκουσε τον κόσμο να του φωνάζει να φύγει από την ομάδα στο τέλος του αγώνα.

Με λάθη η διαιτησία του Μάνταλου ο οποίος δεν σφύριξε με τα ίδια κριτήρια δίνοντας εύκολα φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ έληξε το παιχνίδι πριν συμπληρωθούν τα λεπτά των καθυστερήσεων, δείχνοντας ότι το ισόπαλο αποτέλεσμα ήταν κάτι επιθυμητό.

Πλέον ο Παναθηναϊκός μένει οκτώ βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό κι έχει πίσω του την ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να υποχρεώνονται στην πρώτη τους ισοπαλία στη φετινή σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που αν και φιλοξενούμενη μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο. Στο 6’ μετά από λάθος του Λαγού στη μεσαία γραμμή, ο Κρισάντους έκανε ωραία πάσα στον Μάνταλο, αλλά το συρτό σουτ του τελευταίου δεν ανησύχησε τον Λουκ Στιλ.

Δύο λεπτά μετά όμως σημειώθηκε η κορυφαία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπαρμπόσα με μία περίτεχνη κίνηση έβγαλε τον Βάργκας απέναντι στον Στιλ, αλλά ο Βενεζουελάνος σούταρε με δύναμη διαγώνια, αλλά αρκετά άστοχα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα και πήραν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 29’ ο Λουντ έκλεψε, ο Μπεργκ πάσαρε στον Καρέλη αλλά η σέντρα του τελευταίου ήταν αποκαρδιωτική.

Τρία λεπτά μετά ο Κρητικός επιθετικός δοκίμασε να νικήσει τον Μπαρόχα με σουτ λίγο μπροστά από το κέντρο, αλλά ο γκολκίπερ της Ένωσης είχε προλάβει να επιστρέψει στην εστία του και μπλόκαρε. Μετά από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γκας Πογέτ κυριάρχησε εκ νέου αναλαμβάνοντας τα ηνία του ντέρμπι, αλλά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιομνημόνευτη φάση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 37’ ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε στην πρώτη του διορθωτική κίνηση αντικαθιστώντας τον Λαγό με τον Ατζαγκούν, καθώς ο διεθνής χαφ είχε κάποια προβλήματα στον χώρο του κέντρου, αλλά ένιωσε και κάποιες ενοχλήσεις.

Αλλαγή, δοκάρι και ευκαιρία!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο 42χρονος προπονητής του Παναθηναϊκού προχώρησε σε δεύτερη αλλαγή με τον Κουτρουμπή να περνάει στη θέση του Λουντ ο οποίος δεν ήταν αρνητικός, αλλά οι «πράσινοι» μετά την έξοδό του είχαν μείνει χωρίς αμυντικό χαφ στο γήπεδο.

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο έγινε η φάση του αγώνα. Η μπάλα στρώθηκε στον Μάρκους Μπεργκ, ο Σουηδός σούταρε με το κουντεπιέ, αλλά ο «κεραυνός» του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαρόχα.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από μεριάς ΑΕΚ. Ο Γκάλο σέντραρε όμορφα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του Κρισάντους έφυγε λίγο άουτ.

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το 70’ πίεσε τους φιλοξενούμενους αλλά δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Στο 74’ ο Νίνης δοκίμασε ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ η τελευταία καλή στιγμή του ντέρμπι καταγράφηκε στο 79’ όταν ο Γκάλο εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ, αλλά ο Στιλ έσωσε την ομάδα του πέφτοντας στη δεξιά γωνία.

Κάπως έτσι το ντέρμπι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα με την ΑΕΚ να παίρνει αυτό που θέλει, ενώ το μόνο που μένει είναι ο καλός ρυθμός του αγώνα –με πολλά λάθη από αμφότερους τους αντιπάλους- αλλά και το γεγονός ότι ο ρέφερι του ματς Σταύρος Μάνταλος σφύριξε τρεις φορές πριν συμπληρωθούν τα λεπτά των καθυστερήσεων για… αδιευκρίνιστο λόγο!

Κορυφάιος για την ΑΕΚ και του αγώνα ο Γιόχανσον, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού διασώθηκε ο Μάρκους Μπεργκ.