Όχι Γιαννάκης,Γιάνναρος!

Ο Γιάννης ήταν τρομερός κόντρα στους Cavaliers, σημείωσε την πρώτη 30αρα της καριέρας του, αλλά δεν απέτρεψε την ήττα των Bucks.

Κάποια στιγμή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα έσπαγε το φράγμα των 30 πόντων. Ήταν καθαρά θέμα χρόνου. Ε, αυτή η στιγμή ήρθε τελικά στον 169ο αγώνα της καριέρας του, κόντρα στους Cleveland Cavaliers του LeBron James!

Ο Έλληνας φόργουορντ πραγματοποίησε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση επιθετικά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 33 πόντους με 11/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και πολλές… “WOW” στιγμές, κάνοντας ρεκόρ καριέρας! Κι αν είχε και λίγη περισσότερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, ίσως να κατάφερνε να οδηγήσει και το Milwaukee στη νίκη. Οι Cavaliers όμως διέθεταν περισσότερες λύσεις σε όλη την διάρκεια του αγώνα (κι ας έχασαν νωρίς με τραυματισμό τον Timofey Mozgov) και τελικά πήραν τη νίκη με 115-100.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο LeBron James με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Kevin Love να προσθέτει 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, τον J.R Smith 18 πόντους και τον Matthew Dellavedova 7 πόντους και 13 ασίστ. Για τους Bucks, πίσω από τον τρομερό Γιάννη υπήρχαν οι Greg Monroe (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Khris Middleton (15 πόντοι) και Jabari Parker (14 πόντοι), αλλά… τίποτα άλλο, με τους “παγκίτες” του Milwaukee να προσφέρουν μόλις 12 πόντους, όταν οι αντίστοιχοι των Cavs είχαν 39 πόντους.

Δεν έφτανε ο τρομερός Γιάννης

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο. Και αυτό οφειλόταν κυρίως στον Γιάννη, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, βοηθώντας την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ (28-23). Το πέρασμά του στον πάγκο στην δεύτερη περίοδο, όμως, είχε ως αποτέλεσμα το Cleveland να αρχίσει να ανοίξει την διαφορά, ξεφεύγοντας αρχικά με 40-31. Και η επάνοδος του Γιάννη δεν άλλαξε τα δεδομένα, με τους Cavaliers να έχουν βρει πλέον ρυθμό και να ανεβάζουν διαρκώς την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (63-42), με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 63-48.

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, το Milwaukee θα έδειχνε σημεία ζωής, καταφέρνοντας σταδιακά να ροκανίσει την διαφορά, την οποία έριξε ακόμα και στους 5 πόντους (84-79). Το Cleveland ωστόσο απάντησε με ένα σερί 8-0, ξεφεύγοντας με 92-79 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, βοηθώντας το Milwaukee να μειώσει σε 107-98, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η αντεπίθεση των Bucks όμως έμεινε τελικά στη μέση, με τους Cavs να παίρνουν, έστω και πιο δύσκολα από ότι περίμεναν, τη νίκη.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.