Ο Πουλίδο έσωσε τον Ολυμπιακό, 1-0 την Ξάνθη

Lamianow.gr Add a Comment
4 Min Read

Το γκολ του Άλαν Πουλίδο στο 74′ αποδείχθηκε αρκετό για τον Ολυμπιακό να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Ξάνθης, 1-0 και να επιστρέψουν οι «ερυθρόλευκοι» στις νίκες.

Οι Πειραιώτες τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους Ακρίτες, οι οποίοι έδειξαν αρκετά ανταγωνιστικοί, είχαν δοκάρι στο 67′ με τον Σολτάνι, αλλά στο 74′ ο Πουλίδο σε κενή εστία, από ωραία ασίστ του Φορτούνη, έδωσε το τρίποντο στους Νταμπλούχους Ελλάδας, που επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ισοπαλία με τον Πλατανιά την προηγούμενη αγωνιστική.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κέρδισαν τις εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Το «συγκρότημα» του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε κλείσει καλά τους χώρους προς την εστία του Τσέναμο, δεν κινδύνευσε ουσιαστικά από τον Ολυμπιακό, ενώ έδειξε και πιο επιθετικό στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειχναν να πατούν καλά στο γήπεδο.

Η πρώτη… υποψία φάσης ήταν στο 7ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρτο πρόλαβε τον Ντιμιτρόφ, ενώ στο 17’ ο Ρομπέρτο έδιωξε με τις γροθιές την σέντρα του Σολτάνι, πριν γίνει επικίνδυνη για την εστία του. Στο 21’ οι Ακρίτες διαμαρτυρήθηκαν σωστά για το οφσάιντ στο οποίο υποδείχθηκε ο Ορφανίδης, μια και καλυπτόταν και δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα, με το σουτ του Κασάμι, αλλά ο Τσέναμο μπλόκαρε εύκολα.

Ευκαιρίες η Ξάνθη, το γκολ ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι από το πρώτο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Τσέναμο. Στο 50’ ο Πουλίδο θέλησε να απειλήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, αλλά ο τελευταίος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει, ενώ στο 53’ και πάλι ο Μεξικανός θέλησε να σκοράρει, αλλά ο Τσέναμο έκανε σωτήρια επέμβαση.

Στο 65’ ο Μάρκο Σίλβα θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ντομίνγκεζ και Ιντέγε, αντί των Κασάμι και Πάρντο, αντίστοιχα, αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή που είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν στο 66’ ο Ντιμιτρόφ βρήκε τον Ορφανίδη, αυτός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Σολτάνι έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Ρομπέρτο και πέρασε άουτ.

Η συνέχεια ήταν για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 68’ ο Ιντέγε έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το μεγάλο λάθος του Τσενάμο, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια σταμάτησε τον υψηλόσωμο επιθετικό, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης με σουτ μέσα από την περιοχή, δεν κατάφερε να σκοράρει, μια και ο τερματοφύλακας της Ξάνθης απέκρουσε σωτήρια. Στο 73’ οι Αρκίτες έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Λουσέρο, ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η πέρασε άουτ και στο επόμενο λεπτό, ο Πουλίδο άνοιξε το σκορ.

Ήταν η εξαιρετική μπαλιά του Ελαμπντελαουί στον Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Τσέναμο, την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε στον Πουλίδο και ο Μεξικανός σε κενή εστία έκανε το 1-0. Στα επόμενα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ με τον Πουλίδο, στο 90’ αλλά ο Λισγάρας έδιωξε το σουτ του διεθνή άσου πάνω στην γραμμή.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Ζντιέλαρ, Κασάμι (65′ Ντομίνγκες), Ντουρμάζ, Πάρντο (65′ Ιντέγε), Φορτούνης, Πουλίδο.

Skoda Ξάνθη ((Ράζβαν Λουτσέσκου):Τσέναμο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Φλίσκας, Ορφανίδης, Καπετάνος (86′ Χερέα), Λισγάρας, Καρυπίδης (81′ Σκούρτης), Ντιμιτρόφ (80′ Τριάντης).