Ο Πίτκας κράτησε τη νίκη…(video)

Lamianow.gr Add a Comment
2 Min Read

Με ήρωα τον τερματοφύλακά της, Βαγγέλη Πίτκα, που έπιασε πέναλτι σχεδόν στην εκπνοή, η Λαμία επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα και παρέμεινε στην πέμπτη θέση της Football League.

Πιο δύσκολα απ’ όσο αναμενόταν, η Λαμία έκαμψε νίκησε με 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα στο «σπίτι» της στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Football League και έτσι παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων για παραμονή στην κατηγορία. Το σκορ άνοιξε ο Πίντο στο 41ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Βοσνιάδη.

Πάντως, σχεδόν όλη η ουσία της αναμέτρησης ήταν το φινάλε, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής υπέδειξε για χέρι του Τζόκιτς μέσα στην περιοχή. Ο Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Πίτκας του είπε «όχι».

Αμέσως μετά την απόκρουση, ο τεχνικός των γηπεδούχων Δημήτρης Σπανός, κατευθύνθηκε με απειλητικές διαθέσεις προς τον τέταρτο διαιτητή, φανερώνοντας τον εκνευρισμό του για την υπόδειξη που είχε προηγηθεί. Πιθανόν να έπρεπε να δοθεί επανάληψη στην εκτέλεση, διότι είχαν μπει αρκετοί παίκτες στην περιοχή πριν την εκτέλεση του Διαμαντόπουλου.

Στο 77’ είχαν προηγηθεί διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του Αγροτικού Αστέρα για χέρι του Γιαλούση μέσα στην περιοχή ύστερα από προσπάθεια του Συμελίδη.