Ο Παναθηναϊκός με τα… δώρα!

Lamianow.gr Add a Comment
3 Min Read

Μετά τη ήττα από τη Χίμκι, ο Παναθηναϊκός έχασε πάλι δικό του παιχνίδι κόντρα στην Νταρουσάφακα (75-78) στην παράταση με buzzer του Κάμινγκς, αν και ήταν μπροστά με 5 πόντους, 45” πριν από τη λήξη.

H πρόβα τζενεράλε του Παναθηναϊκού Superfoods πριν από την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου, έφερε νέα φιλική ήττα. Οι “πράσινοι” δεν τα κατάφεραν στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup απέναντι στην Νταρουσάφακα, η οποία πήρε τη νίκη στην παράταση (78-75).

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο +5 με ένα λεπτό για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου, το “τριφύλλι” δέχθηκε οκτώ αναπάντητους πόντους με τον Ουίλ Κάμινγκς (πρώην του Άρη) να “μιλάει” στην εκπνοή, σκοράροντας για τρεις. Έτσι, η αποστολή της ομάδας θα επιστρέψει στην Αθήνα με δύο ήττες ως αποτέλεσμα της παρουσίας της στο Gomelsky Cup, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ “πλήρωσαν” τα πολλά χαμένα σουτ (29/73 εντός παιδιάς), κι ειδικά αυτά που έγιναν πίσω από την γραμμή των 6μ75 (5/25), την ώρα που η Νταρουσάφακα βελτίωνε διαρκώς τα ποσοστά της στην ίδια στατιστική κατηγορία, όσο περνούσε η ώρα.

Μέσα σε όλα βέβαια, οι “πράσινοι” απέκτησαν έναν σοβαρό λόγο για να ανησυχούν, αφού πέντε λεπτά πριν από το τέλος του β’ δεκαλέπτου είδαν τον Κέι Σι Ρίβερς να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ. Σε προσπάθεια για λέι απ, ο 30χρονος φόργουορντ γύρισε τον αριστερό αστράγαλο και κατευθύνθηκε άμεσα στον πάγκο, δίχως πάντως κάποια βοήθεια. Εν αναμονή λοιπόν εξετάσεων και ενημέρωσης από το “τριφύλλι” για το διάστημα απουσίας του από την δράση.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.