Ο Ολυμπιακός 3-1 τον Παναθηναϊκό με τρομερό Αγκάμεζ

lamianow Add a Comment

Το τεράστιο ταλέντο του έδειξε ακόμα μία φορά ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ. Ο Κολομβιανός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 και στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Την στιγμή που ανακοινώθηκε από τον Ολυμπιακό η απόκτησή του, όλοι τόνιζαν πως πρόκειται για τεράστια μεταγραφή, ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα. Λογικό άλλωστε καθώς μιλάμε για έναν παίκτη που έκανε μεγάλη καριέρα στην χώρα μας και ακόμα μεγαλύτερη εκτός συνόρων. Ο λόγος φυσικά για τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ, τον άνθρωπο που… καθάρισε τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ στο Ρέντη.

Ο Κολομβιανός διαγώνιος με 26 πόντους και το εξαιρετικό 61% στην επίθεση, οδήγησε τους… ερυθρόλευκους στη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 (21-25, 25-23, 25-8, 25-21) και στον τελικό του Λιγκ Καπ. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ΠΑΟΚ-Ηρακλής, με τους… ασπρόμαυρους να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Ο αγώνας στο Ρέντη κρίθηκε στο δεύτερο σετ. Αρχικά οι… πράσινοι με έναν επίσης εντυπωσιακό Γκονζάλες είχαν καταφέρει να πάρουν και μάλιστα με σχετική ευκολία το πρώτο και να πάρουν κεφάλι στο ματς. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έδειξαν πως θα έκαναν με άνεση το 1-1, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με 13-7. Στο σημείο εκείνο υπήρξε η αντίδραση των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που με ένα σερί 3-0 μείωσαν στους 3. Και πάλι όμως οι Πειραιώτες ξέφυγαν κάνοντας το 20-16 και 24-21. Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα πήγε στο σερβίς ο Γκονζάλες με τον Παναθηναϊκό να παλεύει για την μεγάλη ανατροπή μειώνοντας σε 24-23. Ο Αργεντίνος ωστόσο έχασε το σερβίς, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 και το ματς ουσιαστικά τελείωσε.

Μόνο μια ομάδα στο τρίτο, κάτι σαν ντέρμπι στο τέταρτο

Και λέμε πως τελείωσε γιατί στο τρίτο σετ στο τάραφλεξ υπήρξε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Οι… πράσινοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και οι… ερυθρόλευκοι έκαναν το δικό του πάρτι επικρατώντας με το επιβλητικό 25-8, ίσως την μεγαλύτερη διαφορά που έχει υπάρξει σε ντέρμπι.

Στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ και πάλι ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, αλλά στα δύσκολα ο Αγκάμεζ μαζί με τον Κοκκινάκη… καθάρισαν το ματς, δίνοντας την πρόκριση στο συγκρότημα του Σλόμπονταν Μπόσκαν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, αλλά και του ματς συνολικά ήταν ο Αγκάμεζ που σταμάτησε στους 26 πόντους με τον Κοκκινάκη να ακολουθεί με 16 και τον καλύτερο σε ντέρμπι Τσούπκοβιτς να έχει 12. Για τους ηττημένους που είχαν σε κακή μέρα τον Μελγκαρέχο με 8 πόντους και μόλις 32% ποσοστό στην επίθεση, ο Γκονζάλες είχε 23 πόντους, ο Τσίροβιτς 13 και ο Ρανγκέλ 11.

Πηγή: gazzetta