Ο νόμος του “βασιλιά” James

2 Min Read

Ο LeBron James πέτυχε 34 πόντους και οι Cavaliers νίκησαν εύκολα τους Nuggets 93-87. Βασικός ο Παπανικολάου, χωρίς όμως μεγάλη συνδρομή.

Λίγες ώρες πριν συμπληρώσει 31 χρόνια ζωής, ο LeBron James έδειξε γιατί είναι ο “Βασιλιάς” του ΝΒΑ. Παρότι οι Cavaliers έπαιζαν για 4η φορά σε πέντε βράδια (και χωρίς τον Kyrie Irving), δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να νικήσουν στο Denver τους Nuggets με 93-87, με τον James να πετυχαίνει 34 πόντους με 13/24 σουτ και να προσφέρει στο κοινό του Pepsi Center ορισμένα άκρως εντυπωσιακά καρφώματα στην τελευταία περίοδο.

Ο Κώστας Παπανικολάου είχε τον άχαρο ρόλο να προσπαθήσει να σταματήσει τον “Βασιλιά” του ΝΒΑ στο ξεκίνημα του αγώνα και τελείωσε το παιχνίδι χωρίς να σημειώσει πόντο. Ο 25χρονος φόργουορντ είχε 0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη στα 21’55” που αγωνίστηκε, σε ένα ματς που το Cleveland έλεγξε με άνεση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και κέρδισε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι φανερώνει το τελικό σκορ.

Δεν ανησύχησαν ποτέ οι Cavaliers

Οι Cavaliers προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με 16-8, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο 20′ (45-32) και παρότι δεν μπόρεσαν να την ανεβάσουν ποτέ πάνω από το +15 (51-36 στο 23′), δεν την άφησαν κιόλας να πέσει ποτέ κάτω από τους 8-9 πόντους μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Με άλλα λόγια, δεν απειλήθηκαν ποτέ από το Denver, το οποίο έκανε ακόμα και hack στον Tristan Thompson στα τελευταία λεπτά (είχε 1/4 βολές), δίχως όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο από το να ρίξει τη διαφορά στους έξι πόντους.

Ο Will Barton συνέχισε τις παραγωγικές εμφανίσεις και έβαλε 29 πόντους με 11/20 σουτ, ωστόσο οι Nuggets υπέστησαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους. Κι αυτό διότι σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (41,6% εντός πεδιάς και 5/24 τρίποντα), υπέπεσαν σε 18 λάθη και πήραν μόνο 35 πόντους όλους κι όλους από την αρχική πεντάδα τους.