Ο ΝΟΜΟΣ του… Γκριεζμάν!

4 Min Read

Τους έκανε μια χαψιά! Η Γαλλία, για πρώτη φορά μετά το 2000 , θα βρεθεί σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης, αφού στον αποψινό ημιτελικό, κέρδισε με σκορ 2-0 τη Γερμανία, στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας. Ήρωας ο Γκριεζμάν.

Ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχε και τα δύο γκολ της «τρικολόρ», φτάνοντας τα έξι γκολ στη διοργάνωση, δύο λιγότερα από όσα είχε πετύχει το 1984 ο Μισέλ Πλατινί.

Η «νασιονάλμανσαφτ» είχε την κατοχή της μπάλας και κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν είχε το στοιχείο που την οδήγησε μέχρι τον τελικό. Προδώθηκε από την άμυνά της. Αν και μέχρι απόψε, είχε δεχτεί μόλις ένα γκολ, ένα χαζό χέρι του Σβαϊνστάιγκερ και κακή έξοδος από τον Νόιερ στο δεύτερο μέρος, έφεραν τα γαλλικά τέρματα.

Να σημειωθεί ότι η τελευταία φορά που είχε νικήσει η Γαλλία τους Γερμανούς, ήταν στον μικρό τελικό του Μουντιάλ του 1958, με την μεγάλη ομάδα του Ζιστ Φοντέν ν επικρατεί με 6-3.

Την Κυριακή (10/7, 22:00) λοιπόν, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο Euro στο «σπίτι» της, κόντρα στην Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος και του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Γάλλους να πιέζουν και να χάνουν την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν το σουτ του Γκριεζμάν στο 6’ αποκρούστηκε από τον Νόιερ στη γωνία του. Ομοίως, λίγα λεπτά αργότερα, ο Γιορίς με τον ίδιο τρόπο έσωσε την εστία του μετά από σουτ του Τσαν (14’).

Σιγά σιγά, οι Γερμανοί έπαιρναν την πρωτοβουλία των κινήσεω, με τους γηπεδούχους να είναι επικίνδυνοι στις κόντρες. Σε μία τέτοια, κέρδισαν φάουλ, η εκτέλεση του οποίου από τον Παγιέ, βρήκε τον Νόιερ και πάλι σε ετοιμότητα.

Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι Γάλλοι βγήκαν από τα καρέ τους και αρχικά απείλησαν με τον Γκριεζμάν, για να ακολουθήσει το «χαζό» χέρι από τον Σβαϊνστάιγκερ, στο 45’, με τον Ριτσόλι να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Γκριεζμάν ανέλαβε την εκτέλεση και στο 45+1’, έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ζιρού βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε πόδια αμυνομένου. Από τότε και μετά, οι παίκτες του Λεβ ξαναπήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων ως προς την κατοχή, δεν μπορούσαν όμως να γίνουν απειλητικοί.

Στο 68’, ο Ντράξλερ έκανε την προβολή, αλλά ο Ουμτιτί τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 72’, μετά από τρομερή ενέργεια του Πογκμπά, η γερμανική άμυνα θύμισε σχολικό πρωτάθλημα, με τον Γκριεζμάν και πάλι να είναι εκεί, για να κάνει το 2-0.

Αμέσως μετά, ο Κρόος έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στη δεξιά συμβολή των δοκαριών του Γιορίς, σε μία μοναδική ευκαιρία των Γερμανών για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ούτε ο Ντράξλερ, στο 76’, μπόρεσε να μειώσει, παρά την εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ που έκανε. Στο 79’, μετά από προσπάθεια του Κρόος, η μπάλα πέρασε οριακά κόρνερ. Στο 86’, ο Γκριεζμάν έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά το σουτ που επιχείρησε, κόντραρε.

Στις καθυστερήσεις, οι Γερμανοί συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν να μειώσουν. Μάλιστα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιορίς έκανε σπουδαία απόκρουση, στο τελευταίο χαϊλάιτ του ημιτελικού. Το σκορ δεν άλλαξε και το τελευταίο σφύριγμα του Ριτσόλι, βρήκε τη Γαλλία στον τελικό της δικής τους διοργάνωσης.

Γερμανία (Γ. Λεβ): Νόιερ, Χέκτορ, Χέβεντες, Σβαϊνστάιγκερ (79’ Σανέ), Οζίλ, Ντράξσλερ, Μίλερ, Τσαν (67’ Γκέτσε), Μπόατενγκ (61’ Μουστάφι), Κρος, Κίμιχ

Γαλλία (Ντ. Ντεσάμπ): Γιορίς, Εβρά, Γκριέζμαν (90+2’ Καμπάιγ), Παγιέ (72’ Καντέ), Ζιρού (77’ Ζινιάκ), Ματουιντί, Πογκμπά, Σισοκό, Σανιά, Κοσιελνί, Ουμτιτί