Ο Κουαρέσμα έστειλε την Πορτογαλία στους «8»!

Σε ένα παιχνίδι που Κροατία και Πορτογαλία… ταλαιπώρησαν πολύ κόσμο με το τραγικό θέαμα που επέδειξαν, ο Κουαρέσμα σκόραρε λίγο πριν το τέλος της παράτασης δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος! Τεράστιες ευκαιρίες για τους Κροάτες στο τελευταίο πεντάλεπτο της παράτασης!

Το πρώτο μέρος δεν είχε σχεδόν καμία συγκίνηση. Μία κεφαλιά του Πέπε η οποία πέρασε ψηλά και ένα σουτ του Πέρισιτς που βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων χωρίς πάντως να ανησυχήσει ο Ρούι Πατρίτσιο.

Από εκεί κι έπειτα είδαμε ένα παιχνίδι εντελώς άχρωμο, χωρίς διάθεση και κακό ρυθμό, με άπαντες να περιμένουν εναγωνίως το σφύριγμα του διαιτητή για να λήξει το… μαρτύριό τους!
Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τον ρυθμό όμως να αρχίσει να φτιάχνει σταδιακά και τις δύο ομάδες να φτάνουν με αξιώσεις στις αντίπαλες περιοχές.

Στο 62’ ο Βίντα έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ ενώ λίγο αργότερα η Πορτογαλία ζήτησε δικαιολογημένα πέναλτι σε κλωτσιά του Στρίνιτς πάνω στον Νάνι μέσα στην περιοχή.
Τελικώς το «καυτό» αυτό διάστημα δεν διήρκησε πολύ και οι δύο ομάδες συνέχισαν να ταλαιπωρούν το κοινό με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι πάμε στα πέναλτι μέχρι να έχουμε ένα τελευταίο πεντάλεπτο «φωτιά»! Εκεί όπου Βίντα (κεφαλιά άουτ) και Πέρισιτς (δοκάρι) δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και το πλήρωσαν.

Στο 117’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο δέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, δέχτηκε «STOP» από τον Σούμπασιτς, όμως ο Κουαρέσμα που ακολουθούσε στο κενό τέρμα «έγραψε» το 1-0 και έστειλε την Πορτογαλία στα προημιτελικά.

Οι Κροάτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ωστόσο στην τελευταία φάση το γυριστό σουτ του Βίντα μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ!
Έτσι λοιπόν έχουμε το πρώτο ζευγάρι των προημιτελικών καθώς στις 30/6 οι Πορτογάλοι αντιμετωπίζουν στη Μασσαλία την Πολωνία.