Ο Kobe “δαγκώνει” ακόμα!

Δήμητρα Γιωτίδου
By Δήμητρα Γιωτίδου Add a Comment

Νέα μεγάλη εμφάνιση από τον Kobe Bryant, που οδήγησε τους Lakers σε ανέλπιστη εκτός έδρας νίκη επί των New Orleans Pelicans.

Μπήκε στο ματς 6:30 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Μέχρι εκείνο το σημείο, είχε πετύχει 15 πόντους. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα σκόραρε για τρεις. Στην αμέσως επόμενη, έβαλε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο. Εδωσε στους Lakers προβάδισμα 12 πόντων και τους οδήγησε σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη (99-96) επί των New Orleans Pelicans. O Kobe Bryant απολαμβάνει το τελευταίο διάστημα το φορμαρισμένο γέρικο κορμί του και όλοι εμείς τις τελευταίες παραστάσης μιας υπέρλαμπρης καριέρας.

Εκτός από τα δυο διαδοχικά τρίποντα, ο “Black Mamba” έβαλε άλλους πέντε πόντους, αλλά και μια βολή στα 5.9″ πριν το φινάλε, με την οποία έγραψε το τελικό σκορ. Το κοντέρ του έγραψε 27 πόντους με 10/24 σουτ, 12 ριμπάουντ (!) και 2 ασίστ σε 32 λεπτά. Εκανε μόλις ένα λάθος. Εξαιρετικός ήταν και ο Jordan Clarckson που ξεκίνησε με 7/7 σουτ για να τελειώσει το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ 13 είχε ο αρκετά θετικός rookie D’ Angelo Russell και 11 ο Nick Young. Απογοητευτικός ξανά ο Roy Hibbert (2 πόντοι, 8 ριμπάουντ σε 24 λεπτά), δεν βρήκε ποτέ ρυθμό ο Lou Williams (8 πόντοι, 3/7 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 32 λεπτά).

Κορυφαίος των Pelicans ήταν ο Anthony Davis που κατάλαβε ότι δεν είχε αντίπαλο και πίεσε τον εαυτό του (39 πόντοι, 16/23 δίποντα, 11 ριμπάουντ σε 39 λεπτά), με τον Jrue Holiday να δίνει πολύτιμες λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο (19 πόντοι, 9/20 σουτ, 9 ασίστ σε 34 λεπτά), αλλά να αστοχεί στο σουτ που θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Ryan Anderson που λέγεται ότι βρίσκεται στο trading block, είχε 17 πόντους, όσους και ο Bryce Dejean-Jones, ο οποίος παίζει με δεύτερο δεκαήμερο συμβόλαιο και ήταν ξανά πενταδάτος. Εμεινς μάλιστα 43 λεπτά στο παρκέ (μιας και έλειπε ο τραυματίας Tyreke Evans) και μάζεψε και 9 ριμπάουντ.