Ο Γιάννης διέλυσε τους πρωταθλητές Cavaliers!

5 Min Read

Ενας Αντετοκούνμπο βγαλμένος από τα καλύτερα μπασκετικά μας όνειρα, ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ και γέμισε τη στατιστική του στη νίκη των Bucks επι των Πρωταθλητών Cavaliers.

Είχε κάνει ρεκόρ καριέρας στο Cleveland. Αυτή τη φορά, είπε να ισοφαρίσει την κορυφαία ατομική του επίδοση εντός έδρας, απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, τους Cleveland Cavaliers, τους Πρωταθλητές του ΝΒΑ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει “μεγαλώσει” επικίνδυνα και το απέδειξε στην αναμέτρηση με τον LeBron James, τον παίκτη που όπως ο ίδιος λέει, είναι ο πιο δύσκολος άνθρωπος που μπορεί να βρει απέναντί του σε αυτή τη λίγκα. Τον σέβεται, μα δεν τον φοβάται. Και το απέδειξε με μία καταπληκτική εμφάνιση, που συνδυάστηκε με τον ΘΡΙΑΜΒΟ των Milwaukee Bucks (118-101) σε μια ονειρική βραδιά για την πόλη, την ομάδα, αλλά και το δικό μας παιδί που συνεχίζει να μας κάνει περήφανους κάθε βράδυ.

Απέναντι, λοιπόν, στους Πρωταθλητές του ΝΒΑ, λίγες μέρες πριν τα 22α γενέθλιά του, ο Γιάννης έγραψε 34 πόντους με 12/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/10 βολές, μαζί με 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ, γέμισε τη στατιστική του, κυριάρχησε και στις δυο άκρες του παρκέ και κέρδισε τη μονομαχία του με τον κορυφαίο μπασκετμπολίστα στον πλανήτη. Εξαιρετικός ήταν βέβαια και ο Michael Beasley (17 πόντοι, 7/10 σουτ σε 26 λεπτά), βοήθησαν οι Brogdon – Monroe ερχόμενοι από τον πάγκο, ενώ ο Jabari Parker πρόσθεσε άλλη μια καλή εμφάνιση στο σακούλι του.

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή ήττα των Cavs σε 16 αγώνες, την ώρα που οι Bucks έχουν πλέον ρεκόρ 8-8 και αρχίζουν να βλέπουν όλο και περισσότερο μία θέση στην πρώτη οκτάδα της Ανατολικής Περιφέρειας. Η ομάδα του Cleveland ήταν απογοητευτική στην τρίτη περίοδο, ο LeBron James τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (8/16 σουτ, 3/7 βολές), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής, ο Kevin Love έγραψε double-double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 31 λεπτά, αλλά είχε μόλις 3/10 προσπάθειες, ο Kyrie Irving ήταν επίσης άστοχος και ο J.R. Smith συνέχισε να προβληματίζει και να βρίσκει σίδερο ξανά και ξανά. Ήταν σίγουρα μια “περίεργη” βραδιά για τους Πρωταθλητές που ξεκίνησαν εντυπωσιακά, αλλά στη συνέχεια έμοιαζαν με Ι.Χ. που έμεινε από βενζίνη.

Άδειασε τον πάγκο του στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Lue

17 πόντους στο πρώτο μέρος, 17 πόντους στο δεύτερο, ισορροπημένη εμφάνιση, ενθουσιασμός, ώριμο παιχνίδι. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είπε στο τέλος πως ήταν ενθουσιασμένος πριν το ματς, αλλά το ίδιο ενθουσιασμένοι ήταν και οι συμπαίκτες του που έκαναν το ξέσπασμά τους στο τρίτο δωδεκάλεπτο και δεν άφησαν περιθώρια στους Cavaliers. O coach Lue έκανε μάλιστα και μια κίνηση που έδειχνε πολλά, όταν άδειασε τον πάγκο του και έριξε στο παιχνίδι τους benchwarmers. Ήξερε ότι το ματς είχε χαθεί, είχε παράπονα από τους βασικούς του, αλλά η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Milwaukee ήταν απλά καλύτερη, είχε σαφώς περισσότερη ενέργεια, ήθελε τη νίκη και την κατέκτησε απόλυτα δίκαια.

Στο φινάλε ο Γιάννης μπορούσε να κυνηγήσει το ατομικό ρεκόρ, πήρε δυο προσπάθειες που δεν του βγήκαν και αποχώρησε μέσα σε αποθέωση και κάτω από μερικά “MVP, MVP” που ούτως ή άλλως ακούγονταν κάθε φορά που πήγαινε στη γραμμή των βολών. Κι όταν ο Thon Maker ξάπλωσε στο παρκέ τον Chris Andersen με μια ντρίμπλα του, πριν σκοράρει από τη γωνία, το κοινό σηκώθηκε για τα καλά στο πόδι. Ήταν ο ιδανικός επίλογος σε μια πολύ όμορφη βραδιά για το Milwaukee και τους Bucks που δείχνουν ότι ωριμάζουν και θα διεκδικήσουν μια θέση στα playoffs της φετινής σεζόν.