Ο Durant εκτέλεσε τους Clippers

4 Min Read

Με τον Durant να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι και να κόβει το σουτ του Paul στο τέλος, οι Thunder κέρδισαν τους Clippers στο L.A.

Τα μεγάλα παιχνίδια είναι για τους μεγάλους παίκτες. Και οι Thunder έχουν την τύχη να διαθέτουν δύο μεγάλους παίκτες στην σύνθεσή τους: Τον Kevin Durant και τον Russell Westbrook. Και αυτοί ήταν που οδήγησαν την ομάδα τους σε μία σπουδαία νίκη μέσα στο Los Angleles επί των Clippers με 100-99. Των Clippers που για ακόμα μία φορά έδειξαν ότι έχουν πρόβλημα στο να τελειώνουν παιχνίδια κόντρα στις πραγματικά καλές ομάδες της Λίγκας. Να είναι θέμα άγχους; Να φταίει το κάρμα; Η ατυχία; Ό,τι και να είναι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι από τις λεγόμενες “Ισχυρές” ομάδες της Λίγκας έχει κερδίσει μόνο τους – επίσης μέτριους φέτος – Memphis Grizzlies.

Αυτή η φράση βέβαια ίσως να αδικεί τον Chris Paul, ο οποίος ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ. Ο σταρ των Clippers κόντεψε να κερδίσει μόνος του το ματς, τελειώνοντας το παιχνίδι με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Και παραλίγο να είναι ο ήρωας της βραδιάς, αφού με το σκορ 98-97 υπέρ των Thunder έκλεψε τη μπάλα στην λάθος επαναφορά του Dion Waiters στν Westbrook και με λέι-απ έκανε το σκορ 99-98 για την ομάδα του (του έγινε και φάουλ από τον Westbrook)!

Στην επόμενη φάση, ωστόσο, ο Durant πήρε τη μπάλα και με ένα σουτ από τα 6 μέτρα έκανε το σκορ 100-99, με τον Paul στην συνέχεια να χάνει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Κι αυτό γιατί ήταν πάλι ο Durant αυτός που με τα τεράστια χέρια του έκοψε το σουτ του σταρ των Clippers, σφραγίζοντας τη νίκη των Thunder, σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, αφού τα προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Ήταν μία νίκη-καρδιάς για τους Thunder, που κέρδισαν στηριζόμενοι στον τρομερό Westbrook (33 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 λάθος σε 37 λεπτά!), τον Clutch Durant (24 πόντοι ,9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και τον σταθερό Serge Ibaka (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), που έκανε δύσκολη την ζωή του Blake Griffin. Όσο για τους Clippers, πίσω από τον Paul υπήρχε το… χάος, με τον Griffin να μένει στους 15 πόντους με μόλις 7/21 σουτ, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τον J.J Redick να ακολουθεί με 15 πόντους και 6/14 σουτ και τον DeAndre Jordan να έχει 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σταθερά μπροστά οι Clippers, αλλά…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι που ένα μικρό ξέσπασμα των Clippers τους βοήθησε να ξεφύγουν με 27-22 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο, μάλιστα, η ομάδα του L.A κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 10 πόντους (36-26 και 47-37), ωστόσο οι Thunder κατάφεραν χάρη σε συνεχόμενους πόντους των Westbrook και Durant να μειώσουν σε 52-50 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Oklahoma City, όμως, δεν έμεινε εκεί, παρά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε να περάσει μπροστά με 62-60, κάτι που πάντως έκαναν μόνο προσωρινά, αφού οι Clippers στην συνέχεια πήραν ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 77-72. Και συνέχισαν να το έχουν και στην τέταρτη περίοδο, διατηρώντας ένα προβάδισμα 5-6 πόντων μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (89-83). Ένα σερί 6-0 των Thunder ωστόσο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (89-89) και έκτοτε είχαμε… θρίλερ. Ένα θρίλερ στο οποίο τον τελευταίο λόγο είχε ο Kevin Durant και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.