Ο Αστέρας τις ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός την ουσία

Ο Αστέρας μπορεί να είχε δοκάρι και μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ πιο ουσιαστικός και πήρε τη νίκη με 2-1. Ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσουν έχασαν οι Αρκάδες!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να σκοράρει μόλις στο 38οδευτερόλεπτο του αγώνα με τον Ερνάνι να πλασάρει εύστοχα τον Θεοδωρόπουλο έπειτα από εξαιρετική πάσα του Φορτούνη.

Από εκεί κι έπειτα για ένα τέταρτο οι δύο ομάδες «ψάχνονταν» στο γήπεδο χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Όμως από το 20’ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό θέαμα.

Στο 22’ ο Λούι εκτέλεσε φάουλ με τον Ζησόπουλο να σηκώνεται μόνος του αλλά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το εξαιρετικό βολές του Λούι μέσα από την περιοχή.

Οι Λούι και Μάσα όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζαν την απόδοσή τους και δημιουργούσαν διαρκώς ρήγματα στον Ολυμπιακό που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στο 44’ χάθηκε οι μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου για τους Αρκάδες, με τον Λούι να οριζοντιώνεται στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Καπίνο, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ, και πάλι με τον Ερνάνι στο 49’ αυτή τη φορά έπειτα από έξοχη πάσα του Κασάμι.

Από εκεί κι έπειτα είδαμε το ίδιο σκηνικό με το πρώτο ημίχρονο, τον Αστέρα να πιέζει και τον Ολυμπιακό να περιμένει. Όσο περνούσε η ώρα όμως οι Αρκάδες κουράστηκαν και δεν απείλησαν ουσιαστικά τους αντιπάλους τους.

Από την άλλη πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ευκαιρίες με τον Μιλιβόγεβιτς και τον Ντουρμάζ να πετύχουν και τρίτο τέρμα ωστόσο ο Θεοδωρόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.

Τελικώς ο Αστέρας μείωσε λίγο πριν το τέλος με ωραίο σουτ του Δημούτσου που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ρομπέρτο. Οι Αρκάδες πίεσαν για την ισοφάριση ωστόσο στο 93’ ο Στανισάβλιεβιτς δεν πρόλαβε τον Ρομπέρτο που έστειλε τη μπάλα κόρνερ!

Το 2-1 δεν άλλαξε με τον Αστέρα να μένει πολύ πίσω στο κυνήγι της 5ης θέσης.

Οι συνθέσεις

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (46′ Τσάβες), Δημούτσος, Χαμντανί, Μπερτόγλιο, Φερνάντες (62′ Στανισάβλιεβιτς), Μάσα (84′ Ιωαννίδης).

Ολυμπιακός: Καπίνο (72′ λ.τ. Ρομπέρτο), Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (63′ Ντομίνγκες), Πάρντο (63′ Ντουρμάζ), Ερνάνι, Ιντέγε.