Νίκες για Τσιμπούλκοβα, Κβίτοβα

To πρώτο μεγάλο τουρνουά του Ασιατικού swing έχει ήδη ξεκινήσει στο Τόκιο, με τις Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα και Πέτρα Κβίτοβα να εξασφαλίζουν το εισιτήριο για το 2ο γύρο του Pan Pacific Open, την Τρίτη.

Σπουδαία ανατροπή επί της Λούσι Σαφάροβα, πραγματοποίησε η Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα στην πρεμιέρα της στο Premier τουρνουά του Τόκιο.

Η Σλοβάκα πρωταθλήτρια, Νο6 του ταμπλό, ανέτρεψε το προβάδισμα της αριστερόχειρας Τσέχας και επιβλήθηκε με 4-6, 6-1, 7-5 της αντιπάλου της, παίρνοντας σημαντική πρόκριση στις “16” καλύτερες της hard court διοργάνωσης.

Με όπλο της τα εξαιρετικά drop shot, η Τσιμπούλκοβα άλλαξε τη ροή και το ρυθμό του αγώνα, απαντώντας εντυπωσιακά στο 2ο σετ στο προβάδισμα της Σαφάροβα.

Στο καθοριστικό σετ, η 27χρονη Σλοβάκα ήταν πιο αποτελεσματική στις ευκαιρίες της και με τρία break έναντι δύο της αντιπάλου της, ολοκλήρωσε την ανατροπή μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court του Ariake Tennis Forest Park.

Eπόμενο εμπόδιο για τη Τσιμπούλκοβα η οικοδέσποινα, Ναόμι Οσάκα.

Νωρίτερα, η Πέτρα Κβίτοβα είχε λιγότερες ανησυχίες απέναντι στην Μάντισον Μπρενγκλ την οποία κέρδισε με 6-3, 6-3 σε μόλις 72 λεπτά παιχνιδιού.

Η αριστερόχειρας Τσέχα, πρωταθλήτρια της διοργάνωσης το 2013, έσωσε και τα έξι break point της Μπρενγκλ ενώ η ίδια εκμεταλλεύτηκε και τα τρία break point που δημιούργησε στο σερβίς της Αμερικανίδας.

Στο 2ο γύρο, η Κβίτοβα θα αντιμετωπίσει την χρυσή Ολυμπιονίκη του Ρίο, Μόνικα Πούιγκ η οποία τη Δευτέρα είχε κερδίσει 6-0, 6-3 τη Βάρβαρα Λεπτσένκο.

Κάτοχος του τίτλου είναι Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα που καταλαμβάνει το Νο2 του ταμπλό και έχει bye στον 1ο γύρο, όπως και οι 1-Μουγκουρούθα, 3-Πλίσκοβα και 4-Σουάρεζ Ναβάρο.

Τρίτη 20/09: 1ος γύρος Tokyo Open
6-Cibulkova (Slovakia) beat Safarova (Czech Republic) 4-6 6-1 7-5
7-Kvitova (Czech Republic) beat Brengle (U.S.) 6-3 6-3