Νέα ήττα από τον Πανιώνιο Ι Μεγαλώνει το άγχος για τη Λαμία…

LamiaNow News Add a Comment
6 Min Read

Μπορεί να άντεξε για το μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης κόντρα στον Πανιώνιο στο βαρύ γήπεδο της Νέας Σμύρνης ο ΠΑΣ Λαμία ωστόσο ένα εύστοχο πέναλτι του Λάζαρου Λάμπρου στο 80ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους Νεοσμυρνιώτες. Παράλληλα μεγάλωσε το άγχος για τον ΠΑΣ Λαμία αν λάβουμε υπόψιν ότι την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στο ΔΑΚ. Oι παίκτες παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσαν να κάνουν δώρο στον Μπάμπη Τεννέ για την ονομαστική του εορτή.

Αυτή την στιγμή η Λαμία παραμένει στους 20 βαθμούς την  ώρα που ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχεται τη Λιβαδειά το απόγευμα της Κυριακής με τον ΠΑΣ να επιθυμεί να μην κερδίσουν οι γηπεδούχοι. Την επόμενη αγωνιστική η Κέρκυρα που θα μπορούσε να κερδίσει στην Ξάνθη σήμερα (ισοφαρίστηκε στο 93) υποδέχεται την ομάδα της Ριζούπολης και σε ένα σενάριο νίκης του Απόλλωνα αύριο, νίκης της Κέρκυρας κόντρα στην  “Ελαφρά Ταξιαρχία” την επόμενη και ήττα της Λαμίας από τον ΠΑΟΚ η βαθμολογία θα πάει στο 20-18-18! Όπως γίνεται αντιληπτό υπάρχει ακόμη δρόμος στην υπόθεση παραμονή με τον ΠΑΣ.

Eπιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο στο πρωτάθλημα, ο οποίος λίγες μέρες αφότου απέκλεισε τη Λαμία στο Κύπελλο με επιβλητικό «διπλό», αυτή τη φορά τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα του Τεννέ. Στο ματς της Νέας Σμύρνης για την 21η αγωνιστική της Super League, οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του 90λεπτου, ωστόσο χρειάστηκε μια εκτέλεση πέναλτι (σ.σ. σωστή υπόδειξη) του Λάζαρου Λάμπρου στο 80ο λεπτό ώστε να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη λίγκα μετά από ένα μήνα, διάστημα στο οποίο είχαν 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Αντίθετα, η Λαμία, παρότι το πάλεψε στο συγκεκριμένο παιχνίδι, έμεινε για έκτο σερί εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη και παρέμεινε χαμηλά, στη 13η θέση.

Γρήγορο ξεκίνημα αλλά… ως εκεί

Με καλό ρυθμό και μια μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο ξεκίνησε το ματς, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 2ο λεπτό, ο Μασούρας έκανε καλή προσπάθεια από δεξιά και το γύρισμα στην περιοχή που πέρασε από όλους, όμως η άμυνα της Λαμίας έσωσε πάνω στη γραμμή. Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης στη βροχερή Νέα Σμύρνη, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου προσπάθησε να πιάσει απροετοίμαστη την άμυνα της Λαμίας και να εκμεταλλευθεί το… φορτσάτο ξεκίνημά της στο ματς, έχοντας γρήγορη κυκλοφορία στη μεσαία γραμμή.

Το «έσβησε» η Λαμία

Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να πλησιάσουν την περιοχή του Παπαδόπουλου με αξιώσεις, όμως με εξαίρεση ένα καλό σουτ, ξανά από τον Μασούρα, άουτ στο 9′ δεν κατάφεραν κάτι ιδιαίτερο. Αντιθέτως, εκεί γύρω στο δεκάλεπτο, το ματς άρχισε να… σβήνει. Ο Πανιώνιος διατήρησε εύκολα στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο η Λαμία βελτίωσε τις αμυντικές αντιδράσεις, πάγωσε το ματς στη μεσαία γραμμή και κάπως έτσι -με την τακτική της- κατάφερε να πάει το ματς στον ρυθμό που ήθελε ώστε να μην κινδυνεύει.

Η μοναδική άλλη καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου ήταν από στημένη μπάλα, στο 33′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, ο Γκιοατά βρέθηκε μόνο στη μικρή περιοχή της Λαμίας όμως η κεφαλιά του Γκιοατά πέρασε δύο μέτρα άουτ. Το ημίχρονο έκλεισε με την κατοχή μπάλας στο 65% για τον Πανιώνιο αλλά μόλις δύο αξιόλογες φάσεις μπροστά στο τέρμα του Παπαδόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα, δεν είχαν καν τελική προσπάθεια.

Πρώτες τελικές των φιλοξενούμενων

Αυτή τελικά ήρθε τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ήταν η φάση του 48′ όταν ο Πίτι βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Βασιλαντωνόπουλο και αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Κότνικ ήταν σε σωστή θέση για να μπλοκάρει σταθερά. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε αυτά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στο 54′ είχαν και την πρώτη τους πραγματική ευκαιρία. Ο Βασιλαντωνόπουλος ήταν μέσα και σε αυτή τη φάση κάνοντας ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Ακόστα αστόχησε με το σουτ που δοκίμασε στην κίνηση λίγο κάτω από το ύψος του πέναλτι.

«Ξύπνησε» και το καθάρισε έστω και δύσκολα

Αυτή η φάση σα να ξύπνησε τον Πανιώνιο, ωστόσο παρά και τις αλλαγές του Γρηγορίου, η ομάδα του Τεννέ συνέχισε να… αντέχει στην άμυνά της. Ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Μασούρα στο 56′, η επικίνδυνη σέντρα του Μπραχίμι στο 61′ πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στο 66′ οι γηπεδούχοι χάνουν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λάμπρου πήρε το «ριμπάουντ» σε σουτ του Σαραμαντά, αλλά σούταρε άουτ. Ωστόσο, ήταν πλέον εμφανές ότι ο Πανιώνιος θα έκανε την τελευταία του προσπάθεια για να πάρει μια πολύτιμη βαθμολογικά νίκη.

Τελικά, η φάση που θα έκρινε το ματς ήρθε δέκα λεπτά πριν το φινάλε του. Κόρμπος, Νίλσεν και Σπιριντόνοβιτς έκρυψαν τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Λάμπρου μέσα στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος τον βρήκε στο δεξί πόδι και τον ανέτρεψε και ο διαιτητής σωστά υπέδειξε τη λευκή βούλα. Ο Λάμπρου ανέλαβε να το εκτελέσει και δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα στο ματς, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπραχίμι είδε τον Παπαδόπουλο να σώζει εντυπωσιακά το σουτ που θα έκανε το 2-0.