Μόνο εσύ ΑΕΚΑΡΑ!

4 Min Read

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «32» του Europa League, ως δεύτερη του τέταρτου ομίλου. Η Ένωση πέτυχε τον στόχο της μετά το ισόπαλο 0-0 που πήρε στο «Ερνστ Χάπελ», στο ματς απέναντι στην Αούστρια Βιέννης και θα είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει και του χρόνου στις ευρωπαικές διοργανώσεις.

Είναι το αποτέλεσμά της στην Ευρώπη. Η ισοπαλία! Μία ισοπαλία όμως τώρα της αρκούσε. Και την πήρε. «Λευκή»! Πιο «λευκή» δεν γινόταν μιας και η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε ποτέ στην Βιέννη, τελείωσε τον όμιλό της αήττητη (!) και συνεχίζει το ευρωπαϊκό της ταξίδι και τον Φεβρουάριο. Η «Ενωση» θα βρίσκεται στην κλήρωση της Δευτέρας με το σπαθί της.

Και μπορεί να μην σκόραρε για να αφαιρέσει το άγχος της, αλλά δεν απειλήθηκε και ποτέ. Η Αούστρια τελείωσε το παιχνίδι χωρίς τελική προσπάθεια on target! Ακόμα και στα… χασομέρια δεν βρέθηκε να πιεστεί από ένα γέμισμα ή μία στατική φάση. Η άμυνα και το ανασταλτικό της πλάνο ήταν τέλειο για 94 λεπτά και της χάρισε μια μεγάλη ευρωπαϊκή πρόκριση.

Η ευκαιρία του Αραούχο και το τέλειο πλάνο στην άμυνα
Καμία έκπληξη από τον Μανόλο Χιμένεθ όσον αφορά το σχήμα και την 11αδα της ΑΕΚ. Ενα σχήμα με τρία στόπερ (Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκη) δύο μπακ-χαφ (Γκάλο, Λόπεζ) τους Σιμόες και Γαλανόπουλο στον άξονα και τους Χριστοδουλόπουλο, Λιβάια, Αραούχο να έχουν ελεύθερο ρόλο στην επίθεση.

Ενα πλάνο που λειτούργησε άψογα στο ανασταλτικό κομμάτι μιας και η ΑΕΚ έβγαλε το πρώτο 45λεπτο χωρίς να απειληθεί με κάποια προσπάθεια on target (μοναδική φάση ήταν αυτή του Πρόκοπ στο 7′) και συνολικά η Αούστρια με το 4-1-4-1 δεν μπορούσε όχι μόνο να πατήσει στην περιοχή της «Ενωσης» αλλά και να κρατήσει μπάλα.

Μάλιστα σ’ ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες. Με το σουτ του Γαλανόπουλου στο 5′ (πέρασε άουτ) αλλά κυρίως με την φάση του Αραούχο που από την μικρή περιοχή δεν τελείωσε σωστά την φάση και την έστειλε ψηλά άουτ…

Συγκέντρωση στο πλάνο μέχρι το 94′!
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το παραμικρό. Η ΑΕΚ δεν άφηνε την Αούστρια να πλησιάσει στην περιοχή της παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πήραν την μπάλα στα πόδια τους. Το man to man του Λιβάια πάνω στον Χολσχάουζερ όταν ο δεύτερος έπαιρνε την μπάλα απέδωσε στο 100% με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να δημιουργήσουν.

Συγκέντρωση στο ανασταλτικό πλάνο η ΑΕΚ παίρνει 10 με τόνο. Προφανώς και θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα δημιουργικά και να τελειώσει το ματς, αλλά μιλάμε για ένα παιχνίδι τελικό που το ήθελε για να συνεχίσει στην Ευρώπη.

Και το έκανε. Η Αούστρια δεν απείλησε για 90 λεπτά ποτέ την εστία του Τσιντώτα και η ΑΕΚ προκρίθηκε δίκαια στην επόμενη φάση.