Μόνη στην κορυφή η ΑΕΚ, 2-0 τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια

By Lamianow.gr Add a Comment
4 Min Read

Η OPAP Arena θύμισε… ηφαίστειο, η ΑΕΚ εντυπωσίασε στο καλό της διάστημα (πρώτο ημίχρονο), στάθηκε «όρθια» όταν πιέστηκε από τον Παναθηναϊκό στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης και πήρε τη νίκη (2-0) στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Super League. Πιερό και Άμραμπατ (πεν.) έκριναν το ματς με τα γκολ τους. Πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα η Ένωση, μετά και την ήττα του ΠΑΟΚ. Μεγάλο ματς για το «τριφύλλι» έκαναν Ιωαννίδης και Τετέ.

Η ΑΕΚ είχε ένα νευρικό ξεκίνημα μεσοεπιθετικά (αρκετά λάθη ο Περέιρα στην ανάπτυξη της ομάδας), κάτι που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να «πατήσει» καλά και να πλησιάσει στην περιοχή του Στρακόσα. Η πίεση που άσκησαν οι «πράσινοι», ψηλά στο χώρο του κέντρου, δεν άφησε την Ένωση να κατέβει. Η πρώτη της φάση -όμως- ήρθε από το πάθος του Ελίασον. Ο Σουηδός έκανε «καθαρό» τάκλιν στον Ντραγκόφσκι, η μπάλα χάθηκε από την κατοχή των «πρασίνων», αλλά ο Ίνγκασον πρόλαβε τον Πιερό και έδιωξε.

Ελίασον, Πινέδα και Κοϊτά ήταν ο λόγος που η ΑΕΚ έγινε πιο απειλητική. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ρίξει το ρυθμό του αγώνα, κρατώντας την μπάλα στην κατοχή του. Ιωαννίδης και Τζούριτσιτς έδειξαν να βάζουν δύσκολα στους αμυντικούς των κιτρινόμαυρων, ενώ Μαξίμοβιτς και Μπάλντοκ έτρεξαν πολύ και μάρκαραν τα… πάντα.

Η ΑΕΚ έδειξε να έχει βρει ρυθμό και ψυχολογία (Πινέδα και Περέιρα είχαν αλλάξει θέσεις, με τον Μεξικανό να πηγαίνει πιο μπροστά) και στο 30’ πέτυχε το γκολ που έψαχνε. Σε μια από τις «κατεβασιές» του, ο Ρότα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πιερό νίκησε τον Ίνγκασον με το άλμα του και με κεφαλιά «δυναμίτη» νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-0.

Στην μοναδική ολοκληρωμένη (γιατί κάποια σουτ που έγιναν πήγαν στα σώματα) και μεγάλη του ευκαιρία, ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το γκολ στο 40’. Από εκτέλεση κόρνερ του Τετέ, ο Γεντβάι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ανάγκασε τον Στρακόσα να τιναχτεί και να διώξει με δυσκολία! Πάνω στον Ντραγκόφσκι πήγε η κοντινή κεφαλιά του Σιμάνσκι στο 45+2′.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «δυνατά» στην επανάληψη. Κυκλοφόρησε την μπάλα και είδε την ΑΕΚ να βγάζει μια «χλωμή» εικόνα. Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους είχε επισκεφτεί την εστία του Στρακόσα δυο φορές, με τον Τετέ να «τραβάει» το «τριφύλλι» μπροστά.

Η ΑΕΚ είχε κάποιες καλές κεφαλιές προς την εστία των φιλοξενούμενων, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που «πατούσε» πλέον καλά. Ο Τετέ είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην υπεροχή των «πρασίνων», παίρνοντας πολλές προσπάθειες από τα δεξιά και φέρνοντας σε δύσκολη θέση τον Πήλιο. Στο 65’ ο Αλμέιδα ενίσχυσε την μεσοαμυντική γραμμή της Ένωσης, βάζοντας τον Γιόνσον στη θέση του κουρασμένου Πινέδα.

Απ’ την άλλη, ο Ντιέγκο Αλόνσο ενίσχυσε την προσπάθεια του Τετέ, βάζοντας στο ματς Πελίστρι και Μαντσίνι. Το παιχνίδι είχε πάρει και πάλι «φωτιά», με τον Αλμειδα να βάζει με τη σειρά του Μάνταλο και Λιούμπιτσιτς.

Τα τελευταία λεπτά είχαν σασπένς, με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα. Ο Ιωαννίδης έκανε ό,τι μπορούσε επιθετικά, ενώ η ΑΕΚ είδε την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ, από την κεφαλιά του Πιερό (80’) και το μακρινό σουτ του Λιούμπιτσιτς (81’).

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα για να φτάσει στην ισοφάριση, ο Ιωαννίδης έτρεχε παντού για να βοηθήσει και «κουβάλησε» την μπάλα, παρά τα μαρκαρίσματα που δέχθηκε, αλλά τελικά η νίκη πήγε στην ΑΕΚ. Η Ένωση κέρδισε πέναλτι στο 90+3’σε χέρι του Τσέριν (το έδωσε ο διαιτητής μέσω onfield review) και ο Άμραμπατ ήταν εύστοχος για το τελικό 2-0.