Μηχανή τριπλ-νταμπλ ο Γιάννης!

Δήμητρα Γιωτίδου
4 Min Read

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβγαλε πάλι μάτια, έκανε το 3ο φετινό του τριπλ-νταμπλ αλλά η Oklahoma City πέρασε νικηφόρα από το Milwaukee (104-96).

Σε μία φάση έκανε euro-step και εν συνεχεία κάρφωσε μπροστά στον Ibaka με το αριστερό χέρι. Σε μία άλλη τελείωσε τον αιφνιδιασμό με alley-oop κάρφωμα. Στο τέλος της βραδιάς αριθμούσε το τρίτο του τριπλ-νταμπλ μετά το All-Star break. Ό,τι κι αν έκανε πάντως (και έκανε πάρα πολλά) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, δεν ήταν αρκετό προκειμένου να οδηγήσει το Milwaukee στη νίκη. Η Oklahoma City αυτή τη φορά ήταν πολύ σοβαρή για να υποστεί και νέα κατάρρευση.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live blog του NBA Greece

Η Thunder είχε το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και παρότι είδε μία διαφορά 21 πόντων να πέφτει μέχρι τους δύο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έπαιξε αποτελεσματική άμυνα όταν έπρεπε και επικράτησε των Bucks με 104-96. Ο Kevin Durant είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και ο Russell Westbrook σημείωσε το 10ο φετινό του τριπλ-νταμπλ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) για την OKC, η οποία επέστρεψε στις νίκες έπειτα από διαδοχικές ήττες και έχει πλέον 3-6 μετά το All-Star break.

Ο Γιάννης και ο Alvin Robertson…

Το πρόσωπο της βραδιάς πάντως ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο Ελληνας φόργουορντ ξεκίνησε άσχημα το ματς (1/6 σουτ στην πρώτη περίοδο), ωστόσο το ολοκλήρωσε έχοντας 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες, 10/11 ελεύθερες βολές, 8/20 σουτ, 2 λάθη σε 42’26”, άφθονες θεαματικές φάσεις και πιθανότατα το νούμερο ένα στο Top 10 της ημέρας! Ο Γιάννης έγινε επίσης ο πρώτος παίκτης των Bucks που πέτυχε τρία τριπλ-νταμπλ στην ίδια σεζόν από τον Alvin Robertson (1990-91)! Έστω και δίχως κανένα αντίκρισμα.

Το Milwaukee πλήρωσε εν πολλοίς το καταστροφικό του ξεκίνημα στον αγώνα. Τα “ελάφια” έχασαν τα 12 από τα πρώτα 13 σουτ που επιχείρησαν, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-15 στο 5′, με 4-22 λίγο αργότερα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 3/23 σουτ και τη διαφορά να έχει ανέβει στους 20 πόντους (12-32). Κι όλα αυτά με τους Durant, Westbrook να έχουν μαζί ένα σουτ, κι αυτό άστοχο! Οι Bucks βελτιώθηκαν επιθετικά από εκεί και πέρα, άμυνα όμως δεν έπαιξαν ποτέ στο πρώτο ημίχρονο. Κάπως έτσι η Thunder διατηρούσε με άνεση μία διψήφια διαφορά πόντων επί σχεδόν τρεις περιόδους, η οποία έφτασε μέχρι και τους 21 στο 30′ (58-79).

Το ξέσπασμα των Bucks και το μπλακ-άουτ

Σε εκείνο το σημείο οι Bucks έκαναν το ξέσπασμα τους. Με ένα επιμέρους 24-5 και τον Khris Middleton (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα) να σημειώνει 10 συνεχόμενους πόντους, έριξαν τη διαφορά μέχρι τους δύο στο 37′ (82-84) και το φάσμα μιας ακόμα κατάρρευσης άρχισε να διαφαίνεται στην Oklahoma City. Αίφνης, όμως, οι παίκτες του Billy Donovan έπαιξαν άμυνα. Η Thunder κράτησε τους Bucks χωρίς καλάθι για τα επόμενα επτά λεπτά και το 82-84 έγινε 86-100 στο 45′. Game Over.