Mεξιατικός-Αμούρι 3-1: Το ντέρμπι στις Μεξιάτες… (65 pics)

lamianow Add a Comment

Μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι αναδείχθηκε ο Μεξιατικός καθώς νίκησε με 3-1 την ομάδα του Αμουριού. Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι όπου έχασαν και πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Μόλις στο 6΄ λεπτό μετά από εκτέλεση  φάουλ του Τρούμπουλου απο δεξιά ο Αντωνόπουλος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 1-0, στο 20′ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τρούμπουλο η μπάλα μόλις άουτ.
13
Στο 36′ οι γηπεδούχοι έκαναν και  το 2-0 όταν ο Χειρόπουλος απο δεξιά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπήκε μέσα στην περιοχή όπου ανατράπηκε από τους αμυντικούς του Αμουρίου με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι και τον αειθαλή Ηλιόπουλο Γ. να ευστοχεί από τα 11 βήματα. Προς το τέλος του ημιχρόνου διπλή χαμένη ευκαιρία για το 3-0 με τον Ζαγγανά να νικιέται σε τετ α τετ από τον Λαγγιώλη και στην συνέχεια της φάσης ο Γαλάνης απο κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν στη μείωση του σκορ στο 62′ όταν σε σέντρα του Θεοδώρου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντάλλα με τον διαιτητή να δίνει το πέναλντι και τον Κουμπούρα να ευστοχεί κάνοντας το 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Η ομάδα του Μεξιατικού όμως ήταν αυτή που έφτασε και σε τρίτο γκόλ στο 73′  με τον Χειρόπουλο  να κάνει την ατομική ενέργεια και με δυνατό σούτ στην αριστερή γωνία του Λαγγιώλη να κάνει το 3-1, μέχρι την λήξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκόρ με τον Μπέσσα στο 80′ να αστοχεί απο πλάγια θέση και λίγα λεπτά αργότερα σούτ του Χριστόπουλου να έχει την ίδια κατάληξη, έτσι με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Μεξιατικού παρέμεινε στην πρώτη θέση κάνοντας το 4/4.
Διαιτητής: Τζοβάρας
Βοηθοί: Τσιλίκα – Τσιαφίτσας
ΜΕΞΙΑΤΙΚΟΣ:(Γιώργος Ηλιόπουλος) Τσανής, Μάκκας ( 80΄ Χορμόβας) Λάππας, Αντωνόπουλος, Ηλιόπουλος, Ντάλλας, Χειρόπουλος, Ζαγγανάς (61΄Καλτσάς) Χριστόπουλος, Γαλάνης, Τρούμπουλος (58΄ Μπέσσας)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΜΟΥΡΙΟΥ: (Παναγιώτης Παλιούρας) Λαγγιώλης, Ράγκος (63΄ Δεληστάθης) Μεμαjdini, Αντωνόπουλος (63΄ Στοφόρος) Κατσίφας, Λάτσος, Θεοδώρου, Γκοντίνος (46΄ Ντουλάκης) Κουμπούρας, Μπαρμπούνης, Shehu