Με το δεξί ο Αστέρας Σταυρού / 2-0 στο ΔΑΚ τον Αιγέα Πλωμαρίου (Αποτ. Βαθμ. Επόμενη)

Εντός έδρας νίκη με 2-0 του Αστέρα Σταυρού κόντρα στον Αιγέα Πλωμαρίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Lamianow.gr
3 Min Read

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γεωργαλής’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και άνοιξε το σκορ με πλασέ στην απέναντι γωνία του Ζαχαρή, μετά από υποδειγματική σέντρα του Κακκάβα, ενώ μόλις στο 2ο λεπτό ο ίδιος παίκτης είχε απειλήσει ξανά την εστία του Αιγέα. Ο Αστέρας ήταν πιο δραστήριος μέχρι και το 15ο λεπτό, ωστόσο στη συνέχεια η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Αιγέα, ο οποίος βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, πέτυχε δύο τέρματα όμως δεν κατακυρώθηκαν.

Στο 15ο λεπτό ο Θανάσης Πρωτούλης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από φάουλ του μόνιμου εκτελεστή Τζανουλίνου, το γκολ όμως ακυρώθηκε, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης Μπεκιάρης είδε χέρι. Μια απόφαση που προκάλεσε τις αντιδράσεις της φιλοξενούμενης ομάδας. Η ομάδα του Πλωμαρίου συνέχισε να έχει την υπεροχή και απείλησε ξανά με τον Θανάση Πρωτούλη στο 23’, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση μετά από στημένη φάση δεν βρήκε στόχο, όπως και το πλασέ του λίγα λεπτά αργότερα, που κατέληξε στα χέρια του Τσάμη. Στο 35’ ο Τσιτσεκίδης σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 38’ με τον Ψάνη να πλασάρει από πλάγια θέση προς την εστία και τον Μάγκα να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο δεύτερος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Αιγέας ξεκίνησε δυναμικά στην επανάληψη και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 46’. Ο Τζανουλίνος εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάμη. Στο 54’ ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ του σουτ του Μιχαλάκη.

Στο 62’ λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους κόντρα στη ροή του αγώνα με αυτογκόλ του Τσιτσεκίδη και αφού η μπάλα είχε καταλήξει πρώτα στο δοκάρι μετά από ενέργεια των γηπεδούχων που ξεκίνησε με μακρινή σέντρα από τον χώρο της άμυνας.

Στο 75’ ο Θανάσης Πρωτούλης σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε με υπερένταση και κράτησε το 2-0.

Αστέρας Σταυρού (Λέντας): Τσάμης, Δρόσος, Μαλισσόβας, Μόσχος, Ακασού, Λάππας, Άλα (35’Αλτάνης), Γεωργαλής, Αντωνίου (61’Παλιακός), Κακκάβας, Αντωνόπουλος (Φράγκος).

Αιγέας Πλωμαρίου (Γαβαλάς): Ζαχαρής, Τσιτσεκίδης, Σαρίκης (71’Μπαλωμένος), Καλαμπόκας, Πρωτούλης Θ., Τζανουλίνος, Ψάνης, Sekou, Πρωτούλης Π. (66’Ντούμος), Μιχαλάκης (77’Χρυσάφης), Μάγκας.