Με τα χίλια ζόρια κέρδισε ο ΠΑΟΚ

Lamianow.gr Add a Comment
3 Min Read

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον μαχητικό Πλατανιά που κρατούσε επί 70 λεπτά το «μηδέν» στην άμυνά του και δεν άξιζε να ηττηθεί-Κακός ο Δικέφαλος, ακόμα χειρότερο το παιχνίδι που είχε ελάχιστες φάσεις-Το γκολ με πέναλτι του Κλάους Αθανασιάδη το οποίο κέρδισε ο Τζαβέλλας-Δικαίως διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι για την αισχάτη των ποινών-Αποδοκιμάστηκαν από τους οπαδούς τους οι γηπεδούχοι.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό με πολύ λίγες φάσεις, ενώ δεν έλειψαν και οι τραυματισμοί, με τις δύο πρώτες αλλαγές του Δικεφάλου να είναι αναγκαστικές. Ντεμπούτο για τον τερματοφύλακα Μελίσσα ο οποίος πήρε τη θέση του Όλσεν κι έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Πλατανιά. Ωστόσο ο Δικέφαλος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Πέλκα να περάνει ολόκληρη την άμυνα και να δίνει έτοιμο γκολ στον Κλάους ο οποίος ωστόσο είδε τον Βάντερσον να του βάζει τελευταία στιγμή την κόντρα με τη μπάλα να περνάει μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Πλατανιά να αμύνεται αποτελεσματικά, ωστόσο ήρθε η φάση του 70’ για να αλλάξει τις ισορροπίες. Συγκεκριμένα ο Τζεβάλλας μπήκε μέσα στην περιοχή και φάνηκε να ανατρέπεται από τον Γκνιάνιτς. Ο Μήτσιος σύμφωνα και με την υπόδειξη του βοηθού έδειξε το σημείο του πέναλτι, που ωστόσο δεν υπάρχει καθώς ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων εκβίασε τη φάση.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αθανασιάδης ανοίγοντας το σκορ. Από εκεί κι έπειτα ο Πλατανιάς έγινε πιο κινητικός και με την είσοδο του Ντίνα πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο πότε ο Μελίσσας και πότε η ατυχία δεν τους άφησαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα που με βάση την απόδοσή τους δικαιούνται απόλυτα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους γηπεδούχους νικητές, ωστόσο το κοινό της Τούμπας τους αποδοκίμασε κατά την αποχώρησή τους στη φυσούνα ενώ υπήρξαν πολλές αποδοκιμασίες και κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ: Όλσεν (62′ Μελίσσας), Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (24′ Σκόνδρας), Τσίμιροτ, Πέλκας (70′ Μπερμπάτοφ), Τζιόλης, Μυστακίδης, Λέοβατς, Αθανασιάδης, Μακ

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Μπανανά, Ιτούα (78′ Ντίνας), Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (88′ Πάγκαλος), Μιλούνοβιτς (70′ Ανγκούλο), Μουνάφο, Σελίν, Ράμος