Με «κολλημένο» VAR… δεν κέρδισε κανένας! -BINTEO

Νewsroom 1 comment
5 Min Read

Με το VAR να «κολλάει» και τον διαιτητή Σέζο να κάνει ρεσιτάλ… διαιτησίας, ο ΠΑΣ Λαμία γνώρισε μία άδικη ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Με ένα γκολ του Μάτος από θέση οφ-σάιντ, το VAR να κολλάει και τον Σέζο να κάνει τουλάχιστον μία γελοία διαιτησία, ο ΠΑΟΚ πέρασε με 0-1 από την έδρα του ΠΑΣ Λαμία.

Το ματς:

Με πεντάδα στην άμυνα ξεκίνησε τον αγώνα ο Άκης Μάντζιος, με τον Βύντρα, τον Πλιάτσικα και τον Αντέτζο να είναι στο κέντρο.

Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ! Στο 9΄ο Μίσιτς έκανε την προσωπική ενέργεια, μπήκε από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς της Λαμίας, ο Γιαννούλης έδωσε πάσα στον Βιεϊρίνια ο οποίος σούταρε αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

Καλό σουτ του Μάτος από πλάγια δεξιά για τον ΠΑΟΚ στο 13΄όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Βαθιά μπαλιά του Ίνγκασον με στόχο τον Γιαννούλη, ο Έλληνας αμυντικός του ΠΑΟΚ πρόλαβε τη μπάλα έβγαλε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, όμως ο Άκπομ πλάσαρε άουτ.

Απίστευτο κι΄όμως ελληνικό!

Στη φάση του 32΄είχαμε φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε ο Λέο Μάτος με προβολή σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα όμως στην αρχή της φάσης ο Μαουρίτσιο ήταν σε θέση οφ-σάιντ. Αν και σταμάτησε τον αγώνα ο διαιτητής Σέζος, για να συμβουλευτεί το VAR… αυτό είχε κολλήσει και το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς τη βοήθεια του video assistant.

Το αποτέλεσμα… 0-1!

Το παιχνίδι μετά από περίπου πέντε λεπτά άρχισε ξανά, με τον Μίσιτς να εκτελεί ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Θεοδωρόπουλος βγήκε προσπάθησε να διώξει αλλά η μπάλα έφυγε στο δεύτερο δοκάρι όπου απομάκρυναν οι κυανόλευκοι αμυντικοί!

Το 0-1 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον διαιτητή Σέζο, ο οποίος πραγματικά έκλεψε την παράσταση με τις αποφάσεις του και τα φαλτσοσφυρίγματά του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες αλλά και χωρίς VAR! Στο 46΄ο Λημνιός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με στόχο τον Τσούμπα Άκπομ, όμως ο Ασίγκμπα πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα μακριά.

Η κακή διαιτησία του Σέζου συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αρνήθηκε να δώσει κίτρινη κάρτα στον Λέο Μάτος για χτύπημα πάνω στον Καραμάνο!

Πρώτη φάση για τη Λαμία, στο 50΄όπου ο Ασίγκμπα έκανε ένα συρτό σουτ, αλλά ο Ζίβκοβιτς δεν απειλήθηκε, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Στο 53΄το παιχνίδι σταμάτησε για τραυματισμό του Γιαννούλη όπου δεν μπορούσε να σηκωθεί από τον αγωνιστικό χώρο με αποτελέσμα να μπει στον αγωνιστικό χώρο το φορείο.

Το ματς ξεκίνησε δύο λεπτά αργότερα με ελεύθερο του Ζίβκοβιτς. Στο 59΄καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, ο Λημνιός πάτησε περιοχή από τα δεξιά, ο Έλληνας έκανε την συρτή σέντρα, με τον Θεοδωρόπουλου να κλείνει καλά τη γωνία του και να μπλοκάρει τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Με τη συμπλήρωση του 65 λεπτού του αγώνα, ο Μαουρίτσιο προσπάθησε να απειλήσει από μακρινή απόσταση τον Θεοδωρόπουλο, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Ο Σφιντέρσκι στο 74΄σούταρε αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα…. Η Λαμία άρχισε να ανεβαίνει από την στιγμή που ο Μπιανκόνι μπήκε στο παιχνίδι!

Στο 76΄ο Μπεχαράνο από καλή θέση σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Ζίβκοβιτς. Η καταπληκτική διαιτησία του Σέζου συνεχίστηκε, δίνοντας ρεσιτάλ φαλτσοσφυριγμάτων!

Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη στο 83΄η μπάλα κόντραρε σε κεφάλι αμυντικού και κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Πάραλληλη σέντρα του Λημνιού στο 88΄κανείς ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου δεν κατάφερε να βάλει το πόδι του και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου.

Το 0-1 έμεινε και στα 5 λεπτά καθυστερήσεις που έδωσε ο 4ος διαιτητής με τη Λαμία να αντιμετωπίζει τελικά εκτός από τον ΠΑΟΚ και την ανικανότητα του VAR και την κακή διαιτησία του Σέζου από το Κιλκίς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Βύντρα

Αναπληρωματικοί: Κάχριμαν, Σασί, Μπιανκόνι, Σάλιακας, Βλαχομήτρος, Βασιλόγιαννης, Μπουλούλης

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μίσιτς, Eσίτι, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια, Λημνιός, Άκπομ

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Αουγκούστο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λάμπρου, Σφιντέρσκι