Με Κάνιας γεμίζει τα χαφ!

Ο Χοσέ Αλμπέρτο Κάνιας έχει συμφωνήσει σε όλα με τον ΠΑΟΚ και απομένει να βρεθεί η χρυσή τομή του Δικέφαλου με την Εσπανιόλ για να ντυθεί στα ασπρόμαυρα!

Ο Ισπανός αμυντικός χαφ είναι γεννημένος στις 27 Μαΐου 1987 και έχει ύψος 1,78μ.

Το βιογραφικό του γράφει 72 συμμετοχές στη Ρεάλ Μπέτις, 48 στην Εσπανιόλ και 35 στη Σουόνσι έχοντας γεμάτες χρονιές σε Ισπανία και Αγγλία (τη μία σεζόν που έπαιξε εκεί).

Πέρυσι αγωνίστηκε μόνο σε 14 επίσημα ματς (13 στο πρωτάθλημα και 1 στο Κύπελλο) με την Εσπανιόλ, καθώς είχε σπάσει το δάκτυλο του και έμεινε εκτός δράσης από τον Ιανουάριο μέχρι τα τέλη Απριλίου, δηλαδή σχεδόν 4 μήνες!

Στο τέλος της χρονιά όμως επέστρεψε και μάλιστα ήταν βασικός σε μία καθοριστική νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Σεβίλλης, η οποία σχεδόν εξασφάλισε την παραμονή της Εσπανιόλ στην πρώτη κατηγορία.

Πιο πριν, τη σεζόν 2014-15 είχε 34 συμμετοχές στην Εσπανιόλ, επιστρέφοντας από την Αγγλία και την Πρέμιερ Λιγκ, όπου δοκίμασε την τύχη του στην Σουόνσι έχοντας 35 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις την περίοδο 2013-14.

Το εισιτήριο για το αγγλικό πρωτάθλημα ήταν οι εμφανίσεις του στην Μπέτις όπου τη σεζόν 2012-13 είχε 29 συμμετοχές, την περίοδο 2011-12 είχε 24 ματς, και τη σεζόν 2010-11 είχε άλλα 15 (η ομάδα του ήταν στο Β’ κατηγορία τότε).

Πρόκειται για έναν πολύ δυναμικό αμυντικό χαφ (έχει 43 κίτρινες σε 155 επίσημα ματς στην έως τώρα καριέρα του) αλλά όχι βρώμικο (έχει μόλις μία απευθείας κόκκινη σε 155 ματς και άλλη μία αποβολή με δύο κίτρινες), ο οποίος δεν έχει σκοράρει ποτέ στην καριέρα του σε επίσημο ματς και έχει μόλις μία ασίστ, αλλά κάνει πολλές δουλειές στο ανασταλτικό κομμάτι της ομάδας.

Με την προσθήκη του Κάνιας ο ΠΑΟΚ θα κλείσει τις θέσεις των χαφ (εκτός αν βρεθεί κάποια ακόμη εξαιρετική ευκαιρία) και θα συνεχίσει ψάχνει για να προσθέσει στο ρόστερ του έναν κεντρικό αμυντικό, ένας επιθετικό περιοχής και έναν τερματοφύλακα.