Μάγκας Πανιώνιος γονάτισε τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Τι και αν έπαιζε με τρανταχτές απουσίες; Ο φοβερός και τρομερός Πανιώνιος, έδειξε σε ΠΑΟΚ, Παναιτωλικό και Αστέρα Τρίπολης πως γίνεται η δουλειά και πήρε τεράστιο «διπλό» μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ του Μασούρα στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής ο… ευρωπαίος Ολυμπιακός φιλοξένησε τον ελλιπέστατο Πανιώνιο στο ντέρμπι κορυφής της Super League.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε ονειρεμένα και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό προηγήθηκε. Μια βαθιά μπαλιά ήταν αρκετή για να «σπάσει» το τεχνικό οφσάιντ της άμυνας των γηπεδούχων και με μια συνεργασία από Σαββίδη, Φούντα και Μασούρα έγινε το 1-0 με τον τελευταίο να εκτελεί εξ επαφής τον Λεάλι για το 1-0 του Πανιωνίου.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε όπως αναμένονταν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, αλλά όπως συνηθίζει τελευταία η παραγωγή φάσεων ήταν πενιχρή. Ο Καρντόσο στο 6’ σούταρε αδύναμα πάνω στον Μπαντή, ενώ στο 25’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δοκάρι όταν σε σουτ Ντε Λα Μπέγια ο Καρντόσο έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή.

Από εκεί και πέρα δεν είχαμε αξιοσημείωτες φάσεις μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όταν στο 43’ μετά από κόρνερ, ο Ελιουνούσι σούταρε δυνατά εντός περιοχής και είδε τον Οικονόμου να διώχνει πάνω στη γραμμή και στο 45+1’ ο Γεσίλ κέρδισε όλες τις κόντρες αλλά σούταρε δυνατά πάνω στον Λεάλι.

Φλύαρη υπεροχή Ολυμπιακού με τους Φορτούνη και Σεμπά να προσπαθούν αλλά να μη μπορούν να φτιάξουν καθαρή ευκαιρία. Οι αμυντικές συνεργασίες και αλληλοκαλύψεις του Πανιωνίου δούλευαν πολύ καλά, με πρώτους και καλύτερους τους Κόρμπο και Σιώπη που βρίσκονταν… παντού στο γήπεδο.

Στην επανάληψη είδαμε το ίδιο έργο. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο… φουριόζος αλλά αναποτελεσματικός. Αυτό είδε στο 60’ ο Μπέντο και έριξε τον Ανσαριφάρντ δίπλα στον Καρντόσο γυρνώντας την ομάδα του σε 4-4-2. Ειδικά μετά το 70’ το ματς έγινε ροντέο με τον Μανθάτη να μπαίνει αντί του Παρέδες.

Το ματς άνοιξε, ο Ολυμπιακός έπαιξε σχεδόν μονότερμα τον Πανιώνιο, όμως οι «κυανέρυθροι» έχασαν στο 72’ μια απίστευτη ευκαιρία στην αντεπίθεση με ον Φούντα να σουτάρει απελπιστικά άουτ σε τετ α τετ με τον Λεάλι, ενώ στο 76’ ο Οικονόμου πρόλαβε τον Καρντόσο πριν σουτάρει προ του Μπαντή.
Από εκεί και πέρα το ματς είχε αρκετές διακοπές και δεν υπήρξε αξιοσημείωτη ευκαιρία με τον Πανιώνιο να παίρνει μεγάλη νίκη και να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή στους επτά βαθμούς!

Ο Πανιώνιος κόντρα σε όλους όσους είδαν καχύποπτα την απόφαση να κατέβουν χωρίς έξι βασικούς, απέδειξε πως το ποδόσφαιρο σε υγιείς ομάδες δεν το παίζουν τα πρόσωπα, αλλά μετράει το σύστημα και η δουλεμένη ομάδα…

Οι Συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Ρομαό (75’ Μπουχαλάκης), Ντα Κόστα, Φορτούνης, Καρντόσο, Ελιουνούσι (59’ Ανσαριφάρντ), Ντε Λα Μπέγια, Ανδρούτσος, Βιάνα, Παρέδες (68’ Μανθάτης), Σεμπά

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπαντής, Τασουλής, Οικονόμου, Γκουιότα, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Φούντας (88’ Λάμπρου), Μασούρας, Σαββίδης (80’ Καθάριος), Γεσίλ (59’ Μαχμούτοβιτς)