Λοκρός Αταλάντης-Ερμής Σχηματαρίου ο τελικός της Α ΕΣΚΑΣΕ!

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό πήρε το Σχηματάρι, που νίκησε με 82-57 την Αυλίδα έκανε το 3-2 στη σειρά και πλέον απέναντι στο Λοκρό θα διεκδικήσει από την ερχόμενη εβδομάδα την άνοδο στην Γ” Εθνική!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη-πρόκριση χωρίς άγχος, επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν δίκαια στην επικράτηση, απέναντι στην Αυλίδα που πέτυχε φέτος σπουδαία πράγματα, φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης, αλλά σήμερα εμφανίστηκε με…άδειο ρεζερβουάρ μετά τη μεγάλη νίκη της περασμένης εβδομάδας.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (5-5), αλλά ένα σερί 14-0 έφερε τον Ερμή στο 19-5 για να δοθεί πρόωρο τέλος αστο ενδιαφέρον στο ματς, από τη στιγμή που ο Νασάκης φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ και ο Γυφτονικολός αλώνισε σήμερα κάτω από τα δύο καλάθια.

Μεγάλο ματς σήμερα από τον Γυφτονικολό για τους νικητές.

Το ημίχρονο έληξε με 34-20, στη γ” περίοδο η Αυλίδα έκανε μια απόπειρα επιστροφής στον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση, διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, επικρατώντας τελικά με 82-57.

Διαιτητές: Παντελίδης-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 11-8, 27-20, 21-17.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης): Σιλβέστρου 4, Κοσμετάτος 11 (1), Κολοβός 21 (1), Φλώτσιος 4, Κωνσταντούρας 9 (3), Μουλάς 2, Βλάχος 11 (2), Γυφτονικολός 19, Σπανός 1, Κουτής, Βαϊνάς, Κώνστας.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Αχματιώτης 13 (2), Κατσούλας 7 (1), Κούρτης 8 (2), Χατζηστάμου 16 (1), Κωνσταντόπουλος 2, Τσίτσης 7 (1), Νασάκης 4, Βασιλείου, Καρλής, Φραγκούλης, Κοντές, Τζεβελέκος.