Λοκομοτιβ Κούμπαν-Παναθηναϊκός 81-70: Στο φινάλε ήταν… απών!

Lamianow.gr Add a Comment
3 Min Read

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κάκιστο πρόσωπο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με την Λοκομοτίβ Κουμπάν και ηττήθηκε 81-70 εκτός έδρας – Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ντέρμπι της Δευτέρας (19/10) με τον Ολυμπιακό

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα στην αρχή. Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπι.

Ωστόσο η χαμηλή επιθετική παραγωγικότητα στην τελευταία περίοδο κόστισε στο «τριφύλλι» την πρώτη του ήττα τη φετινή σεζόν. Ο Παναθηναϊκός πλέον θα επιστρέψει στην Ελλάδα και θα προετοιμαστεί για το ντέρμπι του ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό (19/10). Παράλληλα για πρώτη φορά φέτος οι κυπελλούχοι Ελλάδος αντιμετώπισαν τεράστιο αμυντικό πρόβλημα.

Δημήτρης Διαμαντίδης και Νικ Καλάθης ήταν οι κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα, ενώ μεγάλη ζημιά στους «πράσινους» έκανε η τριπλέτα των Κρις Σίνγλετον, Μάλκολμ Ντιλέινι και Βίκτορ Κλαβέρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινοι» στο πρώτο εξάλεπτο του αγώνα κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και ξέφυγαν με 14-4, αλλά ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 13-4 για τους Ρώσους που μείωσαν σε 17-18. Ένα τρίποντο του εξαιρετικού Νικ Καλάθη όμως έστειλε την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το «τριφύλλι» να σκοράρει έξι πόντους για το 19-27. Σ’ εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα σερί 11-2 για να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 16’ με 30-29 και να αναγκάσουν τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Η «Λόκο» βρήκε πολλές λύσεις στη συνέχεια του δεκαλέπτου με τους Ντιλέινι και Κλαβέρ να μπαίνουν στην εξίσωση και ξέφυγε ακόμα και με επτά πόντους (45-38) πριν γράψει ο Καλάθης με τρίποντο το σκορ της ανάπαυλας (45-41).

Στην τρίτη περίοδο η Λοκομοτίβ Κουμπάν προσπάθησε να ξεφύγει για να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Η τριπλέτα Διαμαντίδη, Φελντέιν και Ραντούλιτσα κράτησε όρθιους τους «πράσινους» οι οποίοι προηγήθηκαν μάλιστα, αλλά τα τρίποντα του Ντιλείνι διαμόρφωσαν το 63-61 στο 30’.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν με διαφορά το χειρότερο του Παναθηναϊκού στον αγώνα. Αμυντικά συνέχισε να μην έχει απάντηση για τον Κρις Σίνγκλετον, ενώ και επιθετικά η ομάδα κόλλησε πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να σκοράρει όλους κι όλους εννιά πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα. Κάπως έτσι το τελικό 81-70 και η πρώτη ήττα του «τριφυλλιού» ήρθε φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα: 17-21, 45-41, 63-61, 81-70

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (2), Σίνγκλετον 16 (1), Ντρέιπερ 7 (1), Κλαβέρ 13 (2), Μπίκοφ 2, Ζοζούλιν 2, Βορόνοφ 7 (1), Ζούμπκοφ 8, Φεσένκο 8, Μπρόκχοφ 4 (1)

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 15, Φελντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 14 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 13 (2), Κούζμιτς 2