Λεβαδειακός – ΑΕΛ Καλλονής 3-0

Ανάσα… τριών βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού πήρε ο Λεβαδειακός, επικρατώντας 3-0 της ΑΕΛ Καλλονής στην Λιβαδειά, στην εξ αναβολής 26η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα της Βοιωτίας ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε τρεις φορές κόντρα στον Χογκ, αρχικά στο 17’ με τον Μπουσταμάντε, εν συνεχεία με τον Κώτσιο (29’) και στην εκπνοή του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Πετρόπουλου. Οι νησιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στην «επανάληψη», αλλά δεν τα… κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 31 βαθμούς και έχουν τρεις περισσότερους από τον Πλατανιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 37.

Η εξέλιξη του αγώνα

LevadeiakosAELKMesa1

Το «συγκρότημα» του Άκη Μάντζιου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με το… καλησπέρα έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς στο 13’ ο Μάντζιος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Χογκ έδιωξε κόρνερ. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε… καρπούς στο 17’ όταν ο Μάντζιος βρήκε τον Μπουσταμάντε και με κεφαλιά, έκανε το 1-0.

Ο Λεβαδειακός λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, πήρε σαφέστατο προβάδισμα με τον Κώτσιο, ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι, πήρε… ανενόχλητος την κεφαλιά και έγραψε το 2-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στην εκπνοή του πρώτου μέρους… σφράγισαν τη νίκη τους, όταν ο Μιλιάζες εκτέλεσε το φάουλ και ο Πετρόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στην εστία του Χογκ για το 3-0 του Λεβαδειακού.

Μοιρασμένη… επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ Καλλονή μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 50’ το πλασέ του Μανούσου, απέναντι στον Σηφάκη πέρασε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Πετρόπουλου.

Ο Λεβαδειακός ανέβασε… στροφές και απείλησε στο 64’ με τον Μάντζιο, ο οποίος από πλάγια θέση απείλησε τον Χογκ, αλλά ο Μαλτέζος διεθνής πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στην επόμενη φάση, η σκαστή κεφαλιά του Μάντζιου, πέρασε άουτ. Ο Έλληνας επιθετικός αναζήτησε το γκολ και απείλησε και πάλι στο 83’ όμως για μία ακόμα φορά ο Χογκ του… αρνήθηκε, μια και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του.

Ο κορυφαίος του αγώνα

Ο Βαγγέλης Μάντζιος μπορεί να μην σκόραρε για τον Λεβαδειακό κόντρα στην ΑΕΛ Καλλονής, αλλά ήταν μόνιμη… απειλή για τον Χογκ, ενώ στο… ενεργητικό του έχει και την ασίστ στο πρώτο τέρμα της ομάδας του, στο 17’ με τον Μπουσταμάντε να σκοράρει.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Σηφάκης, Στάθης, Μπουσταμάντε (61′ Ζίτο), Μιλιάζες, Πελέ (79′ Μιλοσάβλιεφ), Πιντέρ, Πουλίδο (84′ Κατίδης), Τομάς, Γιακουμάκης, Κώτσιος, Μάντζιος.

ΑΕΛ Καλλονής (Βαγγέλης Βλάχος): Χογκ, Κριπιντίρης, Αντέτζο, Τσαμπούρης, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς (46′ Άλβες), Λεοζίνιο, Μανούσος (79′ Αράς), Χουάνμα (55′ Ναβάρο), Πετρόπουλος.