Την ώρα που τα φώτα της πόλης χαμηλώνουν, την ώρα που κλείνουν οι μουσικές στις πλατείες, εκείνοι αναζητούν ένα παγκάκι, ένα υπόστεγο, μια γωνιά σε ένα στενό. Με μοναδικά μπαγκάζια, ένα χαρτόκουτο και αν είναι τυχεροί, μια κουβέρτα…
Έναν άστεγο, που βρήκε καταφύγιο από τη βροχή, στην είσοδο του Νεοκλασσικού κτιρίου της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας στην πλατεία Ελευθερίας, εντόπισε ο φακός του Χρήστου Σολόπουλου.
Ο ίδιος , ευαισθητοποιημένος στο θέμα των αστέγων -είναι άλλωστε ένας από τους διοργανωτές της δράσης Αστεγος για μια ημέρα – ειδοποίησε τον Δήμο Λαμιέων, προκειμένου ο συμπολίτης μας να τύχει βοήθειας.
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/05/345594881_627940475509226_6843059363309459481_n.jpg)
Η φωτογραφία που τράβηξε ο Χρήστος Σολόπολος, αναρτήθηκε στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook και συνοδεύεται από δυο λόγια “Η φωτογραφία είναι πριν λίγα λεπτά. Ο άνθρωπος κοιμήθηκε εκεί για να προστατευθεί από την βροχή. Η αστυνομία το ξέρει και τον έχει διώξει από το σκαλακια της πλατείας “Καράβι”. Το σωτήριον έτος 2023 όλα αυτά.”
Υ.Γ. Τραγική ειρωνεία. Ψηλά επάνω από τον άστεγο, κυματίζουν περήφανες οι σημαίες της Ευρώπης και της Ελλάδας…
Η ευαισθησία του δήμου, περιφέρειας και γενικά του κράτους περισσεύει….
Η αστυνομία στο κατω-κατω δεν μπορεί να κάνει και πολλά πέρα από ενημέρωση αρμοδίων.
Πσυχουλα ο Χρήστος. Τσουτσουριασα