Μια ακόμη μετά στην… Δουλειά για την Πυροσβεστική Υπηρεσία στην περιοχή μας. Το απόγευμα της Παρασκευής ξέσπασε πυρκαγιά σε καλαμιές και, λόγω των επικρατουσών συνθηκών, επεκτάθηκε και σε καλλιέργεια αμυγδαλιών.
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068025-1024x768.jpg)
Στο σημείο έφτασαν δύο πυροσβεστικά οχήματα από το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Αργυροχωρίου και ένα από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Μακρακώμης προχωρώντας άμεσα στην κατάσβεση αφού συνεισέφεραν σημαντικά τα 2 PZL που είναι σταθμευμένα δύο αεροδρόμιο Λαμίας. .
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068026-1024x768.jpg)
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068027-1024x768.jpg)
Παρά την άμεση κινητοποίηση, η ξηρασία και ο ισχυρός άνεμος επέτρεψαν στις φλόγες να καταστρέψουν σχεδόν 40 στρέμματα γης
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068028-1-1024x768.jpg)
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068022-1024x768.jpg)
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068024-1024x768.jpg)
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/07/1000068028-1024x768.jpg)